اعطای جوایز به سربازان جنگ اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان

نشانهای شوروی
Image caption رئیس سازمان سابقه داران جنگ اتحاد شوروی سابق در افغانستان در تاجیکستان با فرمان دمیتری مدودیو، رئیس جمهور روسیه با مدال "دوستی" قدردانی شده است

سفارت روسیه در تاجیکستان به گروهی از سربازان سابق جنگ افغانستان یا به اصطلاح “جنگاوران اینترناسیونالیست” جوایز روسیه و اتحاد شوروی را اعطا کرد.

یوری پاپف، سفیر روسیه در تاجیکستان، ضمن سخنرانی در مراسمی که روز پنج‌شنبه ‌10 دسامبر به این مناسبت برگزار شد، گفت که حالا درباره حضور نظامی اتحاد شوروی در افغانستان در سالهای 1979-1989 نظرات مختلفی وجود دارد. ولی به گفته وی، حالا این موضوع مهم نیست.

آقای پاپف افزود: “مهم این است که جوایزی که این سربازان سزاوار آن شده بودند، امروز به صاحبانشان تقدیم شد. آنها وظیفه خود را اجرا کردند و سزاوار این جوایز هستند.”

در مجموع، شش نفر از شهروندان تاجیکستان که در صفوف ارتش شوروی در افغانستان خدمت نظامی کرده بودند، اما اکنون مدال و جوایز خود را دریافت کردند.

فرمان اعطای این جوایز به سربازان سابق جنگ افغانستان در دهة 1990 از سوی میخائیل گورباچف، نخستین و آخرین رئیس جمهوری اتحاد شوروی، صادر و در ریاست شورای عالی یا پارلمان این کشور تصویب شد.

از این میان تنها فرمان قدردانی از سهرابشاه عالمف، رئیس سازمان "جنگاوران اینترناسیونالیست تاجیکستان"، با آردن (نشان/مدال) “دوستی” روسیه از سوی دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری این کشور اخیراً امضا شده است.

آقای عالمف در این خصوص گفت که هرچند قدردانی سربازان سابق با چنین تأخیری صورت گرفته، ولی این امر وضع روانی آنها را بهبود می‌بخشد. به اعتقاد وی، بعد از کسب استقلال تاجیکستان، “برخورد مقامات با مشکلات سربازان سابق تغییر یافته است.”

در زمان شوروی دولت برای سربازانی که در افغانستان خدمت نظامی کرده‌اند، امتیازات زیادی قائل بود. از جمله، آنها از پرداخت برخی از انواع مالیات معاف بوده و بدون نوبت حق داشتند منزل یا خودرو دریافت کنند. ولی حالا چنین امتیازاتی برای آنها وجود ندارد.

Image caption آقای عزیزف می گوید: "ما مرزهای کشور خود را از دشمنان حفظ می‌کردیم. اگر ما به افغانستان وارد نمی‌شدیم، احتمال داشت که دشمنان به قلمرو کشور ما حمله کنند."

در همین حال، مستان شریپف، سرباز سابق دیگری، که امروز با آردن “ستاره سرخ” اتحاد شوروی قدردانی شد، می‌گوید که این جایزه را به نبیره‌اش به عنوان بازیچه‌ای تقدیم خواهد کرد.

وی افزود: “این جایزه برای من بیست سال قبل ارزش داشت، ولی حالا از این که من با این آردن قدردانی شدم، هیچ سودی نیست. اصلاً، نمی‌خواهم در باره حوادث آن روزها صحبت کنم. آن حوادث همگی در ذهنم حفظ شده‌اند و یادآوری از آنها برایم سخت است.”

نصرالدین علی‌اف، یک سرباز سابق دیگر، که با مدال “برای شجاعت” تقدیر شد، می‌گوید که برای او نیز یادآوری از حوادث آن زمان سخت است، زیرا در این جنگ تعدادی از دوستانش جان خود را از دست داده بودند.

ضمناً، در صفوف ارتش شوروی در افغانستان حدود 10 هزار جوان تاجیک خدمت نظامی کرده و 363 نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

در مجموع، تعداد سربازان و افسران از جماهیر شوروی پیشین که در افغانستان خدمت کرده‌اند، بالغ بر 600 هزار نفر ارزیابی می‌شود. طبق آمار رسمی، حدود 15 هزار نفر از آنها در نبردها در این کشور کشته شده‌اند.

در همین حال، بیشتر سربازانی که امروز با آردن و مدالها قدردانی شدند، می‌گویند که هرچند نظر آنها نسبت به حوادث آن سالها تغییر یافته است، ولی آنها معتقدند که تصمیم ورود ارتش شوروی به افغانستان اشتباه نبوده است.

عبدالرئوف عزیزف، یکی از سربازان سابق که امروز مدال “برای شجاعت” را دریافت کرد، گفت: “ما مرزهای کشور خود را از دشمنان حفظ می‌کردیم. اگر ما به افغانستان وارد نمی‌شدیم، احتمال داشت که دشمنان به قلمرو کشور ما حمله کنند.”

در همین حال، بیشتر سربازان سابقی که روز پنج‌شنبه‌در سفارت روسیه در تاجیکستان حضور داشتند، معتقد بودند که تصمیم آمریکا برای ورود به افغانستان اشتباه بوده است. زیرا به گفته آنها، "از قلمرو افغانستان به آمریکا هیچ تهدیدی صورت نگرفته است.”