سوال نمایندگان مجلس عراق از نخست وزیر در باره امنیت

Image caption انفجار چهار بمب، 127 کشته و بیش از 400 زخمی به جای گذاشت

نوری مالکی، نخست وزیر عراق در ارتباط با بمبگذاری های روز سه شنبه در بغداد، که منجر به مرگ 127 نفر شد، با سوالات نمایندگان پارلمان این کشور مواجه شده است.

نمایندگان پارلمان عراق با برگزاری جلسه ای ویژه این سوال را با آقای مالکی مطرح کرده اند که بمبگذاران چگونه از صف نیروهای امنیتی عبور کرده و حملات خود را انجام داده اند.

آقای مالکی گروه های سیاسی رقیب را متهم کرده که امنیت این کشور را به خطر انداخته اند چون از انتصاب رئیس جدیدی برای امور اطلاعات ملی عراق جلوگیری کرده اند.

روز چهارشنبه (9 دسامبر)، آقای مالکی در واکنش به خشم عمومی مردم عراق در ارتباط با کاستی های احتمالی در عملکرد نیروهای امنیتی این کشور، رئیس این نیروها را اخراج کرد.

گروه "کشور اسلامی عراق"، که ادعا دارد با شبکه القاعده مرتبط است، مسئولیت این حملات را پذیرفته و گفته است فهرست حملاتی که در نظر دارد، انجام بدهد بی پایان است.

این گروه قبلا گفته بود حملات ماه های اوت و اکتبر در عراق را انجام داده است.

این حملات 240 کشته به جای گذاشت.

گیتس در بغداد

در همین حال، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا وارد بغداد شده است.

سفر غیرمنتظره آقای گیتس به بغداد در حالی صورت گرفته است که آمریکا درصدد است شمار سربازان خود را در عراق از سال آینده کاهش دهد.

دولت عراق برگزاری انتخابات عمومی این کشور را از ماه ژانویه به ماه مارس (حدود چهار ماه دیگر)، به تعویق انداخته است.

آقای گیتس به خبرگزاری رویترز گفت که این تاخیر تاثیری در پایان عملیات نظامی آمریکا در عراق در ماه اوت سال آتی و کاهش شمار سربازانش به پنجاه هزار نفر ندارد. در حال حاضر 115 هزار سرباز آمریکایی در عراق مستقرند.

مطالب مرتبط