اوباما: آمریکا در کنار کسانی که به دنبال آزادی‌اند، ایستاده است

Image caption آقای اوباما و همسرش میشل بعد از یک روز نروژ را ترک می کنند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز (10 دسامبر)، طی مراسمی در اسلو، پایتخت نروژ جایزه صلح نوبل خود را دریافت کرد.

او در نطقی که در این مراسم ایراد کرد ضمن ابراز سپاس و قدردانی، در باره دو جنگ عراق و افغانستان و هزینه نبردهای نظامی گفت.

او همچنین گفت احتمالا دیگران بیشتر از او سزاوار دریافت این جایزه بوده اند.

در ماه اکتبر کمیته نوبل اعلام کرد آقای اوباما را به دلیل "تلاش های فوق العاده ای که برای تقویت دیپلماسی بین المللی و همکاری بین مردم جهان کرده است" به عنوان برنده جایزه صلح نوبل امسال انتخاب کرده است.

آقای اوباما در این مراسم به تظاهرات کنندگان ضد دولتی در ایران، برمه و زیمبابوه ادای احترام کرد و گفت که آمریکا همیشه در کنار کسانی که به دنبال آزادی اند، ایستاده است.

او همچنین گفت که نباید گذاشت کشورهایی چون ایران و کره شمالی "سیستم را به بازی بگیرند."

آقای اوباما به اشاره به این دو کشور گفت: "کسانی که به قوانین بین المللی احترام می گذارند، نمی توانند چشم خود را بر روی بی احترامی به این قوانین ببندند. کسانی که به امنیت خود اهمیت می دهند، نمی توانند به خطر جنگی تسلیحاتی در خاور میانه یا شرق آسیا بی توجه باشند. آنها که به دنبال دستیابی به صلح هستند، نمی توانند بی تفاوت بایستند در حالیکه کشورهای دیگر خود را برای یک جنگ هسته ای آماده می کنند."

مراسم نوبل در حالی برگزار شده است که چند روز پیش آقای اوباما اعلام کرد سی هزار سرباز دیگر به نیروهای آمریکایی در افغانستان اضافه می کند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از ورود به اسلو، کتاب دریافت کنندگان جوایز نوبل قبلی را امضا کرد. همسرش میشل او را در این سفر و مراسم همراهی می کند.

شهر اسلو امروز شاهد تدابیر امنیتی ویژه ای بوده است.

آقای اوباما پس از ایراد نطق در مراسم نوبل با خانواده سلطنتی نروژ دیدار می کند.اما برنامه سفر آقای اوباما بدون انتقاد نبوده است چون او با ملکه و شاه نروژ نهار نخواهد خورد و بعد از فقط یک روز نروژ را ترک خواهد کرد. مراسم اعطای جوایز نوبل معمولا سه روز طول می کشد.

وقتی اعلام شد رئیس جمهوری آمریکا برنده جایزه صلح نوبل سال 2009 است، واکنش های بین المللی مختلف بود.

در همین ارتباط آقای اوباما در کنفرانس خبری گفت: "هدف بردن مسابقه محبوبیت یا گرفتن جایزه نیست، حتی جایزه ای به مهمی صلح نوبل. هدف پیشبرد منافع آمریکا و در کنار آن صلح و امنیت پایدار در جهان بوده است. اگر من در این باره موفق باشم، امیدوارم انتقادها کمتر شود. اما این نگرانی واقعی من نیست. اگر (در رسیدن به اهداف) موفق نباشم، همه ستایش ها و جوایز جهان، سرپوشی برای عدم موفقیت من نخواهد بود."

منتقدان می گویند اعطای جایزه به فرمانده کل کشوری که در جنگ عراق و افغانستان مشارکت دارد، امری خطاست.

مقام های آمریکا گفته بودند که آقای اوباما از "همجوار" شدن طرح های او برای سربازان در افغانستان و عراق با اعطای جایزه صلح نوبل آگاه است و در نطقش در این مراسم به دو جنگ مذکور اشاره خواهد کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما "متوجه است و می داند که در یک گروه با نلسون ماندلا و مادر ترزا، دو تن از برندگان سابق جایزه صلح نوبل قرار نمی گیرد."

گروهی از اعتراض کنندگان به جنگ در عراق و افغانستان در مقابل سالن اجتماعات شهرداری اسلو، محل برگزاری مراسم نوبل، تجمع کرده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از آنها گزارش کرده است: "ما علیه او دست به اعتراض زده ایم چون به نظر ما او طرفدار صلح نیست."

مطالب مرتبط