تغییر برچسب کالاهای وارداتی از سرزمین های اشغالی

بازار میوه در لندن
Image caption اتحادیه های کارگری بریتانیا به تحریم مواد غذایی تولید شده در شهرک های یهودی نشین رای داده اند

قرار است برچسب مواد غذایی وارداتی از کرانه باختری به بریتانیا تغییر پیدا کند به طوری که تمایز بین مواد غذایی تهیه شده در شهرکهای یهودی نشین و مناطق فلسطینی نشین، قابل تشخیص باشد.

در دستورالعمل مربوط به بسته بندی مواد غذایی در بریتانیا، توصیه شده که برچسب های کالاهای وارداتی از این منطقه که تا کنون صرفا به ذکر کلمه کرانه باختری یا اسرائیل، اکتفا می کرد، تغییر یابد.

بنا بر این دستورالعمل، روی برچسب مواد غذایی در سوپر مارکت ها عبارت "تولید شهرک های اسرائیلی" یا "تولید فلسطینیان" قید می شود.

دولت بریتانیا می گوید مخالف تحریم کالاهای اسرائیلی است ولی معتقد است که شهرک های یهودی نشین مانعی بر سر راه صلح هستند.

دستور العمل اخیر توسط وزارت محیط زیست، مواد غذایی و امور روستایی بریتانیا، صادر شده که می گوید عدم توضیح کافی در مورد منبع تولیدات، موجب گمراهی خریداران می شود.

به موجب قوانین بین المللی تمام شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری غیرقانونی احداث شده اند ولی اسرائیل مخالف این نظر است.

هیئت نمایندگی فلسطینیان در بریتانیا از این اقدام حمایت کرده است ولی سفارت اسرائیل در لندن، از این تصمیم ابراز "نومیدی کامل" کرد.

رئیس هیئت فلسطینیان در لندن گفت فلسطینیان مدت دو سال است که برای تمایز قایل شدن بین تولیدات صادراتی فلسطینیان با تولیدات یهودیان شهرک نشین، فعالیت می کنند.

یک مقام سفارت اسرائیل گفت دولت بریتانیا با این تصمیم، عملا تحریم اسرائیل را ترغیب می کند و بهانه ای به دست کسانی می دهد که خواهان تحریم کالاهای اسرائیلی هستند.

ایگال پالمور، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل نیز گفت به چه دلیل بریتانیا تنها خواهان مشخص شدن منبع کالاهای وارداتی از کرانه باختری شده و یک چنین دستورالعملی را در مورد سایر مناطق مورد مناقشه مانند تبت، کشمیر، شمال قبرس و چچن صادر نمی کند.

جمعا 27 شرکت اسرائیلی در شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری فعالیت می کنند و مواد غذایی تولیدی این شهرک ها را به بریتانیا صادر می کنند.

تازه ترین آمار دولت بریتانیا نشان می دهد که در فاصله سال های 2006 تا 2008، تنها معادل 800 هزار دلار مواد غذایی از سرزمین های اشغالی فلسطینیان به بریتانیا وارد شده که حدود سه چهارم آن روغن زیتون بوده است.

مطالب مرتبط