روسیه و آمریکا به گفتگوهای هسته ای ادامه می دهند

مدودف و اوباما
Image caption مدودف و اوباما در تماسی تلفنی درباره تمدید مدت گفتگوها به توافق رسیدند

کرملین اعلام کرد مدت گفتگوهای هسته ای روسیه و آمریکا در ژنو که با هدف تهیه یک توافقنامه جدید برای کاهش زرادخانه هسته ای دو کشور جریان است، تمدید شده است.

بر این اساس، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و دمیتری مدودف، همتای روس او در یک تماس تلفنی درباره تمدید مدت گفتگوها به توافق رسیده اند.

این گفتگوها با هدف یافتن جایگزینی برای پیمان کاهش تسلحیات راهبردی، استارت 1، در جریان است که به دوره جنگ سرد مربوط است.

بیانیه کرملین همچنین گفتگوهای جاری را متمرکز و هدفمند نامیده است.

بر اساس این بیانیه رهبران دو دولت خواستار ادامه گفتگوها در سطح کنونی هستند تا امکان برقراری توافق قطعی در این باره حاصل شود.

علت تاخیر در به دست آمدن توافق در این گفتگوها هنوز اعلام نشده است ولی خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات هایی که از آنها نام نبرد گفت امکان به سرانجام رسیدن مذاکرات تا پایان امسال وجود دارد.

بیانیه کرملین اشاره ای به تاریخ احتمالی پایان گفتگوها نکرده است.

پیمان استارت 1 به وسیله میخائیل گورباچف، رهبر شوروی سابق و جورج بوش پدر به امضا رسیده بود و کاهش قابل توجه زرادخانه اتمی دو کشور را به همراه داشت.

موضوع مذاکره در گفتگوهای جاری امکان کاهش تعداد کلاهک های هسته ای روسیه و آمریکا به کمتر 1700 عدد تا هفت سال پس از امضای توافقنامه جدید است.

هر چند که اجرای توافقنامه جدید کاهش قابل توجهی را در توانایی هسته ای واشنگتن و مسکو نسبت به جنگ سرد به همراه دارد ولی توانایی اتمی دو کشور کماکان در حدی باقی خواهد ماند که بتوانند جهان را کاملا نابود کنند.

مطالب مرتبط