افزایش کلان بودجه شهرک های یهودی نشین توسط اسرائیل

شهرک گیلو در حاشیه بیت المقدس
Image caption اسرائیل می گوید به شهرک سازی در بیت المقدس شرقی همچنان ادامه خواهد داد

کابینه اسرائیل طرحی را تصویب کرده که به موجب آن تعدادی از شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری، مناطقی که از نظر ملی اولویت دارند، شناخته شده و در نتیجه میلیون ها دلار بودجه اضافی از دولت اسرائیل دریافت خواهند کرد.

احداث این شهرک ها از نظر حقوق بین الملل غیر قانونی است ولی با تصویب طرح جدید اکنون این شهرک ها واجد شرایط برای دریافت پول بیشتر و معافیت های مالیاتی می شوند.

علاوه بر این، شهرک های مورد بحث از کمک هایی در ارتباط با مسکن و آموزش برخوردار خواهند شد.

فلسطینیان، شهرک های یهودی نشین را بزرگترین مانع بر سر راه صلح با اسرائیل می دانند ولی دولت اسرائیل این موضوع را رد می کند.

اگر چه دولت اسرائیل شماری از فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری را به طور موقت متوقف کرده، با درخواست پایان این فعالیت ها مخالفت کرده است.

گروه اسرائیلی "صلح هم اکنون" که برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان فعالیت می کند می گوید 90 شهرک یهودی نشین مشمول طرح جدید کابینه اسرائیل می شوند. بسیاری از این شهرک ها در شرق دیوار حائلی قرار دارند که اسرائیل در حال ساختن آن در کرانه باختری است.

چند هفته قبل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که احداث ساختمان های مسکونی جدید در کرانه باختری به مدت 10 ماه به حال تعلیق در می آید.

ولی این محدودیت شامل بیت المقدس شرقی نمی شود.

آقای نتانیاهو گفته بود هدف از تعلیق خانه سازی، از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینیان است.

یهودیان افراطی به تصمیم آقای نتانیاهو واکنش نشان داده و گفته بودند اعم از این که نظر وی چه باشد به شهرک سازی ادامه خواهند داد.

فلسطینیان، تعلیق گسترش شهرک ها در کرانه باختری را کافی برای از سرگیری گفتگوها ندانسته اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان گفته است هرگونه تعلیقی باید به طور کامل بوده و در بدو امر در بیت المقدس شرقی به اجرا گذاشته شود.

جامعه جهانی، بیت المقدس شرقی را بخشی از اراضی اشغالی می داند ولی اسرائیل که در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 این منطقه را اشغال کرد آن را بخشی از خاک خود تلقی می داند.