قول احمدی نژاد برای ادامه حمایت از حماس در دیدار با مشعل

خالد مشعل
Image caption آقای مشعل هر از گاهی برای رایزنی با رهبران ایران به تهران سفر می کند

محمود احمدی نژاد در دیداری با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس که به ایران سفر کرده است، قول داد که حمایت ایران از "مقاومت" فلسطینی ها ادامه خواهد یافت.

به گزارش منابع خبری ایران آقای احمدی نژاد گفت: "ملت و دولت ایران همواره در کنار مقاومت و ملت مظلوم فلسطین خواهد بود."

ایران از متحدان و حامیان اصلی گروه پیکارجو و اسلامگرای حماس است و آقای احمدی نژاد در دیدار خود با خالد مشعل اظهار نظر کرد که "امروز فلسطین مرکز ثقل و خط مقدم مقاومت جهانی در برابر استکبار و نظام سلطه بین المللی است" و افزود که "فلسطین سرنوشت آینده جهان را رقم می زند."

دولت اسرائیل که حماس را یک گروه تروریستی می داند می گوید که این گروه از حمایت مالی و تسلیحاتی ایران برخوردار است.

یک مقام بلندپایه ایرانی اخیرا در اظهاراتی نادر گفت که حمایت از گروه های پیکارجوی فلسطینی تا حدودی برای تامین منافع جمهوری اسلامی ایران است.

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، شهریور ماه گفت که حمایت جمهوری اسلامی از گروه های فلسطینی علاوه بر داشتن جنبه ای "انسانی"، "عنصری در تامین امنیت ملی و اقتدار منطقه‌ای" ایران نیز به شمار می آید.

او گفت: "از نگاه راهبردی، حمایت از آرمان فلسطین و یا دیگر نهضت‌های بشری ضداستعماری و ضدظلم، نه تنها هزینه برای نظام نیست بلکه نوعی سرمایه‌گذاری برای کسب امتیازات منطقه‌ای و بین‌المللی از نگاه منافع ملی است."

مخالفان دولت ایران در تجمع روز قدس با سر دادن شعار "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران" برای اولین بار مخالفت خود با سیاست خارجی دولت در ارتباط با مساله فلسطینی ها را آشکار کردند.

پیشتر گزارش شد که مشکلات داخلی فلسطینیان و اختلاف بین دو گروه فتح و حماس و همچنین رابطه با اسراییل از محورهای مهم مذاکرات بین آقای مشعل و رئیس جمهور ایران بوده است.

در همین حال مقامات حماس تاکید کرده اند که آنها هنوز دست دوستی خود را به سوی گروه رقیب خود، فتح، دراز کرده اند اما خبرنگاران معتقدند که هیچ نشانه ای از اینکه تلاشهای آشتی جویانه بین حماس و فتح نتیجه ای داشته، وجود ندارد.

حماس در حال حاضر نوار غزه را در کنترل خود دارد. اما گروه فتح کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست دارد.

مطالب مرتبط