واکنش رهبر و رئیس مجلس ایران به سخنان صلح نوبل اوباما

باراک اوباما
Image caption اوباما در آن سخنرانی رهبران ایران، زیمبابوه و برمه را هدف قرار دارد

رهبر و رئیس مجلس ایران به اظهارات باراک اوباما در هنگام دریافت جایزه صلح نوبل که در حمایت از آرزوهای آزادی خواهانه مردم کشورهایی مانند ایران و برمه سخن گفته بود، واکنش نشان داده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه هفته گذشته طی مراسمی در اسلو، پایتخت نروژ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

آقای اوباما در این مراسم به تظاهرات کنندگان ضد دولتی در ایران، برمه و زیمبابوه ادای احترام کرد و گفت که آمریکا همیشه در کنار کسانی که به دنبال آزادی اند، ایستاده است.

او از جمله با اشاره به "صدها هزار نفری که با سکوت در خیابان های ایران راهپیمایی کردند" گفت: "این خود گویاست که رهبران این دولت ها از آرزوهای مردم خود بیش از قدرت هر کشور دیگری می ترسند."

او همچنین گفت که نباید گذاشت کشورهایی چون ایران و کره شمالی "سیستم را به بازی بگیرند."

آقای اوباما به اشاره به این دو کشور گفت: "کسانی که به قوانین بین المللی احترام می گذارند، نمی توانند چشم خود را بر روی بی احترامی به این قوانین ببندند. کسانی که به امنیت خود اهمیت می دهند، نمی توانند به خطر جنگی تسلیحاتی در خاور میانه یا شرق آسیا بی توجه باشند. آنها که به دنبال دستیابی به صلح هستند، نمی توانند بی تفاوت بایستند در حالیکه کشورهای دیگر خود را برای یک جنگ هسته ای آماده می کنند."

اما آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه در واکنش به این بخش از سخنان آقای اوباما گفت: "کدام دولت قانون شکن تر از دولت آمریکاست که براساس یک دروغ، عراق را اشغال و این همه مصائب را بر ملت عراق وارد کرد."

او که عمدتا در باره بحران پس از انتخابات ایران اظهار نظر می کرد همچنین گفت که "در سطح بین المللی، دشمنان از همه ابزارها برای مشوه کردن اذهان مردم، اعم از عوام و خواص، استفاده می کنند که از جمله آنها می توان به شعارها و ادعاهای قانون گرایی، حمایت از حقوق بشر و طرفداری از مظلوم اشاره کرد."

علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز روز یکشنبه نیز با اشاره به سخنرانی آقای اوباما گفت: "جایزه نوبل آنقدر ارزشی نداشت که این همه حرف بی حساب نسبت به ایران به زبان جاری کنید. آن هم در میان غوغای لفظی این ماه ها که سخنی از تغییر سیاست ها می گفتید و برخی ساده لوحان نیز مردود شده بودند."

با این حال نه رهبر و نه رئیس مجلس ایران مستقیما در مورد این بخش از سخنان آقای اوباما که رهبران ایران "از آرزوهای مردم خود بیش از هر قدرت خارجی می ترسند" چیزی نگفتند.

آقای لاریجانی همچنین گفت: "سخنان سبک اخیر آقای اوباما در مسائل داخلی ایران و نیز سخنان وزیر خارجه آنان در متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم در قیافه وحشت زده آنان از نفوذ ایران معنا پیدا می کند که این غوغاها برای ملت رشید ایران به هیچ نیارزد."

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه 11 دسامبر در جریان نشستی درباره روابط آمریکا با کشورهای آمریکای لاتین اظهار نظر کرده بود که کشورهایی که بدنبال تماس نزدیک با ایران هستند بهتر است به عواقبی که این نوع روابط برای آنها دارد توجه داشته باشند.

خانم کلینتون گفت واشنگتن به خوبی از فعالیت های دیپلماتیک اخیر تهران در آمریکای جنوبی آگاه است و اینکه به نظر او ارتباطات نزدیک با ایران "ایده واقعا بدی" است زیرا این کشور "امروز حامی، مروج و صادر کننده اصلی تروریسم در جهان است."

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز روز یکشنبه به این سخنان واکنش نشان داد.

او در جلسه هیات دولت در اشاره به موضع گیری خانم کلینتون گفت: "ایران در راستای پیشرفت، بهداشت و آبادانی با کشورهای آمریکای لاتین رابطه دارد اما آمریکا برای کودتای نظامی اقدام می کند."

ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روابط گرمی با دولت های چپگرای ونزوئلا و بولیوی برقرار کرده است.

مطالب مرتبط