'نظافتچیان در گردش چرخ جامعه بیش از بانکداران سهمیند'

Image caption نظافتچیان بیمارستان ها در حفظ سلامت مردم مشارکت دارند

یک موسسه تحقیقات اقتصادی در بریتانیا سطح پرداختی شاغلان را نسبت به سهمی که کار آنها در حرکت چرخ جامعه بریتانیا دارد، اندازه گیری کرده و به این نتیجه رسیده است که درآمد افراد لزوما منعکس کننده ارزش آنها برای جامعه نیست.

"بنیاد اقتصادهای جدید" مشاغل به اصطلاح دون پایه را با مشاغل افرادی مانند کارمندان ارشد بانک های سرمایه گذاری، که احتمالا میلیون ها پوند حقوق می گیرند اما به ناپایداری بازارهای مالی که منجر به سقوط اقتصادی جهان شد، دامن می زنند، مقایسه کرده است.

این موسسه می گوید با استفاده از روش جدیدی از ارزش گذاری روی مشاغل، به این نتیجه رسیده است که کارکنان بیمارستان ها و رفتگران در مقایسه با بانکداران برای این کشور ارزش بیشتری دارند.

بنیاد اقصادهای جدید در بریتانیا، که متمایل به افکار چپ گراست، شش شغل مختلف را ارزیابی کرده است.

مدیریت ارشد اجرایی شرکت های تبلیغاتی، یکی از مشاغلی است که بنیاد اقتصادهای جدید در بریتانیا ارزش آن را برای بهزیستی جامعه بررسی کرده است.

این موسسه معتقد است مدیران این شرکت ها مسئول تبلیغاتی هستند که نهایتا موجب نارضایی و اندوه مردم می شوند و مردم را ترغیب می کنند بیش از اندازه مصرف گرا باشند.

روش جدید ارزش گذاری

در این مطالعه مثلا هزینه کثیف بودن بیمارستان ها برای سلامت مردم در نظر گرفته شده است و بنا به روش محاسباتی جدید به کار گرفته شده، در ازای هر یک پوندی که نظافتچی بیمارستان دریافت می کند، برای جامعه 10 پوند تولید می شود.

Image caption بانکداری

ولی در ازای هر یک پوندی که یک بانکدار دریافت می کند، هفت پوند به اقتصاد جامعه ضرر وارد می شود.

به عقیده این موسسه تحقیقات اقتصادی در بریتانیا حسابرسان مالیاتی نیز به این کشور آسیب وارد می کنند چون برنامه هایی را طراحی می کنند که پول در دسترس دولت را کاهش می دهد.

اما آیا تفاوت در دستمزدها همان حقوق کمتر در ازای مهارت کمتر نیست؟

آیلیش لولور، یکی از تدوین کنندگان گزارش می گوید: "لازمه مشاغلی مانند معلم مهدکودک، که از جمله مشاغلی بوده است که ما تحت مطالعه داشته ایم، مهارت های پیچیده است اما آنها حقوق پائینی می گیرند. در آنسوی جدول پرداخت ها، مدیران ارشد اجرایی را داریم که تعیین حقوقشان با خودشان است و در خیلی از مواقع در این دست مشاغل، مقوله عرضه و تقاضا در نظر گرفته نمی شود."

اما بنیاد اقتصادهای جدید در بریتانیا می گوید قصد نداشته است علیه مشاغل پردرآمد گزارش تهیه کند یا خواستار افزایش حقوق شاغلان کم درآمد باشد.

خانم لولور می گوید: "نکته ای که ما بر آن تاکید داریم اساسی تر است. ما می گوییم میان حقوق افراد و ارزش کار ما برای جامعه ارتباطی وجود داشته باشد. ما روشی برای اندازه گیری این موضوع پیدا کرده ایم."

بنیاد اقتصادهای جدید خواستار نظام های مالیاتی تصاعدی و مهار حقوق های خارج از اندازه شده است.

Image caption بازیافت زباله ها نهایتا باعث کاهش چشمگیر گازهای گلخانه ای می شود

کیت ادمز، گزارشگر بی بی سی می گوید این گزارش یادآور این نکته است که مشاغلی که معمولا کمترین جذابیت را دارند یا در پایین ترین مرتبه جدول مشاغل قرار می گیرند، همان مشاغلی هستند که شریان حیات جامعه را دست دارند.

مشاغل و نظر محققان این گزارش:

بانکدار نخبه:

"بانکدارها به جای این که ثروت تولید کنند، حقوق های بالا می گیرند و برای این که نظام مالی جهان را به ورطه سقوط کشیده اند، پاداش دریافت می کنند."

"بانکدارهای ارشد بین پانصد هزار تا هشتاد میلیون پوند در سال حقوق می گیرند اما به ازای هر یک پوندی که می سازند، هفت پوند به آن ضرر می زنند."

کارمندان مهدکودک:

"برای خانواده ها و جامعه در کل، نگهداری از کودکان اهمیت زیادی دارد. ضمن ارائه خدمات به خانواده ها، آنها به والدین فرصت می دهند با ادامه به کار، درآمد زایی داشته باشند. آنها در ازای هر یک پوند حقوقی که می گیرند، 9 و نیم پوند برای جامعه ارزش دارند."

نظافتچیان بیمارستان ها:

"در فعالیت بخش بهداشت نقش حیاتی دارند. آنها نه تنها بیمارستان ها را تمیز می کنند بلکه همچنین در سلامت مردم سهمیند. در ازای یک پوند که به آنها حقوق داده می شود، بیش از 10 پوند ارزش اجتماعی تولید می کنند."

مدیران اجرایی شرکت های تبلیغاتی:

"این صنعت مصرف گرایی و مقروض بودن را ترغیب می کند. تبلیغ کالاهای مصرفی ممکن است باعث آرزومندی سیری ناپذیر مردم شود و احساس نارضایی، استرس و خود کم بینی را دامن زند. برای حقوق هایی بین پنجاه هزار تا دوازده میلیون پوند در سال، آنها به ازای هر یک پوندی که دریافت می کنند یازده پوند جامعه را متضرر می کنند."

حسابداران مالیاتی:

"به ازای هر یک پوندی که حسابداران مالیاتی برای مشتری خود پس انداز می کنند، یک پوند کمتر به جیب اداره مالیات بر درآمد دولت ریخته می شود. در ازای هر یک پوندی که به فردی که حقوقش 75 هزار تا 200 هزار پوند است، آنها 47 پوند به جامعه ضرر می زنند."

کارکنان بازیافت زباله:

"آنها وظایف مختلفی دارند که باعث می شود نهایتا تصاعد گازهای گلخانه ای به طور چشمگیری کاهش یابد. استفاده مجدد از کالاها ارزش مادی نیز دارد. در ازای هر یک پوندی که به آنها حقوق داده می شود، جامعه دوازده پوند سود می کند."

مطالب مرتبط