جلسه ساف برای تمدید دوره ریاست محمود عباس

Image caption حماس ادامه فعالیت محمود عباس را غیر قانونی اعلام کرده است

سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) امروز در رام الله در کرانه غربی اشغالی برای تمدید دوره ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان فلسطینی تشکیل جلسه می دهد.

رهبران ساف از این که در مناطق فلسطینی خلاء سیاسی شکل بگیرد نگران هستند و می خواهند با تمدید مدت ریاست آقای عباس، این نگرانی را بر طرف کنند.

برای تعیین رئیس جدید این تشکیلات و شورای قانونگذاری، قرار بود در ژانویه 2010 انتخاباتی برگزار شود اما به دلیل اینکه حماس که عضو سازمان آزادیبخش فلسطین نیست، با برپایی این انتخابات در غزه مخالفت کرده، این انتخابات به زمان دیگری موکول شده است.

حماس در انتخابات پارلمانی سال 2006 به پیروزی دست یافت اما این پیروزی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشد و تحریم هایی علیه دولت به رهبری حماس وضع شد.

درگیری های خونین حماس و فتح که منجر به جدایی مناطق فلسطینی و کنترل غزه توسط حماس و کرانه غربی توسط فتح شد، مشکلات موجود را پیچیده تر کرد و تلاش ها برای آشتی میان این دو گروه فلسطینی تا کنون نتیجه ای به همراه نداشته است.

حماس ادامه فعالیت محمود عباس را غیر قانونی اعلام کرده است.

آقای عباس اعلام کرده که تمایلی برای ادامه فعالیت در این سمت ندارد و چندی پیش گفت که در انتخابات آتی خود را کاندیدا نمی کند اما کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی از او خواسته اند تا در این تصمیم خود تجدیدنظر کند.

خبرنگاران می گویند انتظار می رود در نشست شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین، ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان فلسطینی تا زمان برگزاری انتخابات جدید تمدید شود.

مصر که بارها میان دو گروه فلسطینی حماس و فتح برای رسیدن به تفاهم میانجیگری کرده، پیشنهاد داده که انتخابات در ماه ژوئن برگزار شود. فتح با این پیشنهاد موافقت کرده اما حماس هنوز موافقت کامل خود را اعلام نکرده است.

مطالب مرتبط