تلاش برای رهایی چوپانهای افغان از محاصره برف

Image caption بدخشان منطقه ای کوهستانی است که میان تاجیکستان و افغانستان قسمت شده است

گروهی از مأموران انتظامی تاجیکستان برای رهایی 25 چوپان افغان از محاصره برف در منطقه‌ای دور افتاده در بدخشان افغانستان اقدام کرده‌اند.

این چوپانها حدود یک هفته است که با بیش از سه هزار از مواشی (چهارپایان) خود در محل موسوم به "خرگوشی"، در ناحیه اشکاشم، در محاصره برف قرار گرفته‌اند.

کنسولگری افغانستان در خارق می‌گوید که دولت تاجیکستان به درخواست این کنسولگری در مورد کمک به رهایی 25 چوپان افغان از محاصره برف پاسخ مثبت داده است.

ذبیح‌الله ناصری، یک مسئول کنسولگری افغانستان در خارق، به بی بی سی گفت که 10 مأمور انتظامی با مسئولان کنسولگری به محل خرگوشی روانه شده‌اند و روز چهارشنبه چوپانان افغان را به محلی امن انتقال خواهند داد.

به گفته وی در محل خرگوشی مرزبانان تاجیک چوپانهای افغان را از رودخانه که حالا یخ بسته است، به قلمرو تاجیکستان انتقال داده و در محلی دیگر، تقریباً در فاصله 80 کیلومتری، آنها را دوباره به قلمرو افغانستان خواهند فرستاد.

آقای ناصری افزود: "نفرات ما آماده بوده و فعلاً به طرف اشکاشم حرکت کردند. از آن جا حکومت تاجیکستان هم به ما کمک و همکاری کردند، 10 نفر از افراد پلیس را هم در خدمت ما قرار داده‌اند. جمهوری تاجیکستان به فرماندهان مرزبانی هدایت داده که فردا همین 25 چوپان همراه 30 هزار مواشی خود از خرگوشی عبور کنند و داخل خاک تاجیکستان شوند. و از آن طریق آنها به 'پول لنگر' آمده و از این محل دوباره به طرف واخان (افغانستان) خواهند رفت."

آقای ناصری گفت: "اگر چوپانها از مسیر افغانستان به طرف واخان حرکت می‌کردند، ممکن بود بدلیل برف زیاد و خراب بودن راهها و امکان برف کوچ (بهمن) و ریزش سنگ، امکان داشت فاجعه دیگری رخ دهد و همین 25 چوپان ما با سه هزار مواشی تلف می‌شد."

آقای ناصری با ابراز سپاس از تصمیم مقامات تاجیکستان افزود که آنها اطّلاع درباره چوپانهای در محاصره مانده افغان را از فیض‌‌آباد، شهری در شمال افغانستان، دریافت کرده‌اند.

سپس کنسولگری افغانستان در کابل از مقامات محلی در ولایت بدخشان تاجیکستان، وزارت امور خارجی این کشور و نهادهای ذیدخل در کابل درخواست کمک به رهایی این چوپانها را کرده‌اند.

بدخشان منطقه‌ای کوهستانی است که بین تاجیکستان و افغانستان قسمت شده است. ارتباط راه میان بسیاری از نواحی و روستاهای این منطقه، بخصوص در قسمت مربوط به افغانستان، در فصل زمستان گسسته می‌شود.

در چنین شرایطی ارتباط ساکنان محلی با مناطق مرکزی و شمال افغانستان تنها از طریق قلمرو تاجیکستان ممکن بوده است.