زمان برگزاری انتخابات پارلمان تجیکستان تعیین شد

Image caption 28 فوریه در کنار نماینده های پارلمان اعضای مجالس محلی نیز انتخاب خواهند شد

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با صدور فرمانی 28 فوریه سال آینده را روز برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور مقرّر کرد.

همزمان آقای رحمان به اتفاق نامزدهای معرفی شده از سوی او برای عضویت در کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان دیدار کرده و از آنها تأمین شفّافیت و برگزاری انتخابات منصفانه را تقاضا کرده است.

قرار است در زودترین فرصت اعضای جدید کمیسیون مرکزی انتخابات، که آقای رحمان پیشنهاد کرده است، از سوی پارلمان فعلی تاجیکستان تأیید شوند.

مرکز مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان خبر داد که طبق این فرمان قرار است 25 مارس سال آینده اجلاس نخستین پارلمان جدید در شهر دوشنبه برگزار شود.

در این فرمان همچنین تأکید شده است، که در کنار انتخابات پارلمانی، انتخابات مجالس شهر و ولایتها، نواحی و برای بار نخست بعد از کسب استقلال انتخابات اعضای شورای دهات کشور نیز برگزار می‌شود.

منابع ریاست جمهوری تاجیکستان می‌گویند، که کمسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان از رئیس، معاون و 15 نفر عضو این نهاد مرتّب می‌شود.

هیئت این کمیسیون از سوی رئیس جمهور تاجیکستان پیشنهاد شده و پارلمان فعلی این هیئت را انتخاب می‌کند.

به گفتة محب‌الله داداجانف، رئیس دفتر کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، به هیئت جدید به جز نماینده حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان، از احزاب عمده مخالف، نماینده‌های هفت حزب دیگر کشور شامل شده‌اند.

هرچند، دلایل پیشنهاد نشدن نماینده حزب سوسیال-دموکرات به این هیئت روشن نیست، ولی به گفته شاکرجان حکیمف، معاون رهبر این حزب، “دولت تاجیکستان، بویژه ریاست جمهوری، از همکاری با این گروه سیاسی صرف نظر کرده و می‌خواهند این حزب را به عنوان حزب مخالف جلوه دهند.”

مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان گفتند، که انتظار می‌رود روز چهارشنبه، 16 دسامبر، جلسه نخست این هیئت برگزار شود. یعنی، تا این مدّت پارلمان باید صلاحیت این هیئت را تأیید کند.

مرکز مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان در خبر خود تأکید کرده است، که آقای رحمان از نامزدها به عضویت کمیسیون مرکزی انتخابات خواستار برگزاری انتخابات شفّاف و منصفانه شده است.

این در حالیست که در یک ماه اخیر آقای رحمان به کرار بر ضرورت برگزاری انتخاباتی بر پای ارزشهای دموکراتیک تأکید می‌کند. وی همچنین از نهادهای دولتی تقاضا کرده بود، که در روند برگزاری انتخابات مداخله نکنند.

به اعتقاد آقای رحمان، “در این مرحله تقدیرساز تاجیکستان به پارلمانی نیاز دارد، که وکیلان آن حرفه‌ای باشند.”

بسیاری از نماینده‌های احزاب سیاسی، از جمله، حزبهای مخالف، از این اظهارات رئیس جمهور پشتبانی می‌کنند، ولی می‌گویند که به برگزاری انتخابات منصفانه چندان اعتمادی ندارند.

با این وجود، کلّیه احزاب سیاسی تاجیکستان از برگزاری انجمنهای قبل از انتخاباتی خود در نیمه دوّم ماه دسامبر خبر داده‌اند.

در گذشته برخی از احزاب سیاسی پیشنهاد کرده بودند، که زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به فصل بهار یا تابستان گذرانده شود.

به اعتقاد فعالان این احزاب، در شرایط فصل سرما برگزار کارزار انتخاباتی دشوار است و مردم به شرکت در رأی دهی چندان علاقمند نیستند.

از سوی دیگر، احزاب مخالف پیشتر طرح جدید قانون انتخابات پارلمانی در این کشور را به پارلمان پیشنهاد کرده بودند، ولی دولت از آن حمایت نکرد.

به اعتقاد رهبران احزاب مخالف، در صورت تصویب این سند، شرایط برای برگزاری انتخابات شفّاف و منصفانه می‌بایست فراهم شود.

ولی مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان اظهار می‌دارند، که قانون فعلی نیز چنین شرایط را فراهم خواهد کرد.

مطالب مرتبط