انتقاد شدید دیده بان حقوق بشر از دولت یمن

تظاهرات در جنوب بمن
Image caption تازه ترین درگیری نیروهای امنیتی یمن با جدایی طلبان جنوب یمن در ماه نوامبر گذشته رخ داد

دیده بان حقوق بشر که یک نهاد مدافع بشر مستقر در آمریکاست، گزارشی انتشار داده که در آن از دولت یمن در ارتباط با عملیاتش در جنوب کشور شدیدا انتقاد شده است.

در این گزارش، نیروهای امنیتی یمن متهم به قتل های غیرقانونی، بازداشت های خودسرانه، کتک زدن مردم و نیز نقض آزادی بیان و اجتماعات شده اند.

در جنوب یمن غالبا تظاهراتی توسط جدایی طلبان که خواستار استقلال جنوب یمن هستند صورت می گیرد.

تا سال 1990 دو بخش یمن شمالی و جنوبی مستقل بود ولی در این سال علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن اتحاد این دو بخش را اعلام کرد.

رئیس جمهوری یمن می گوید دولت او سعی می کند وحدت کشور را حفظ کند و یمنی ها باید از آنچه در عراق و سومالی اتفاق می افتد درس بگیرند.

عربستان سعودی و آمریکا به یمن هشدار داده اند که ممکن است به صورت یک پناهگاه بالقوه برای پیکارجویان القاعده درآید.

جدایی طلبان جنوب یمن می گویند دولت مرکزی از نظر اقتصادی از بخش جنوبی کشور که دارای منابع غنی نفت است، سوء استفاده می کند.

ولی دولت یمن می گوید هنوز اکثر یمنی ها از اتحاد ملی حمایت می کنند.

در گزارش به مواردی اشاره شده که پلیس ضد شورش، به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده که در برخی موارد منجر به کشته شدن تظاهرکنندگان شده است.

تازه ترین درگیری ها در ماه نوامبر گذشته در استان شبوا، در جنوب یمن رخ داد که در جریان آن سه تظاهرکننده و دو سرباز کشته شدند.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است که مقامات یمن انتشار چند روزنامه را به حال تعلیق در آورده، مطالب حساس را سانسور کرده و وبلاگ نویس های مورد توجه مردم را زندانی کرده اند.

در اخبار مربوط به یمن، درگیری ارتش این کشور با شورشیان شیعه مذهب حوثی معمولا در صدر اخبار قرار دارد ولی دیدبان حقوق بشر می گوید باید اقدامات دولت یمن در جنوب این کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

وزیر خارجه یمن درمصاحبه با بی بی سی که قبل از انتشار گزارش دیده بان حقوق بشر بود، گفت جدایی طلبان می دانند که استقلال جنوب یمن امکان پذیر نیست و درخواست های آنان صرفا برای برخورداری از امتیازات محدودی مانند دریافت پول بیشتر از دولت مرکزی است.

ولی جدایی طلبان می گویند تلاش آنان برای استقلال جنوب یمن تلاشی جدی است و اتحاد دو یمن شمالی و جنوبی اصولا کار اشتباهی بوده است.

مطالب مرتبط