یادداشت‌های کپنهاگ: اوج گیری اعتراضات به روند مذاکرات

چهارشنبه، ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر): همزمان با آغاز مذاکرات در سطح وزرا و هیات های بلند پایه کشورهای شرکت کننده در اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در کپنهاگ، و در شرایطی که از امروز رهبران ۱۲۰ کشور جهان برای شرکت در مذاکرات روزهای پایانی این اجلاس به دانمارک وارد می شوند، اعتراض فعالان محیط زیست و اعضای سازمان های غیر دولتی فعال در این موضوع به اوج رسیده است.

دیشب پلیس دانمارک در اقدامی پیشگیرانه، تادزیو مولر، یکی از سخنگویان و اعضای ارشد گروه فعال محیط زیستی موسوم به "عدالت آب و هوایی" را پس از خروح او از سالن برگزاری اجلاس بازداشت کرد که این موضوع به نوبه خود واکنش های متعددی را در میان گروههای محیط زیستی و گروههای فعال در این زمینه به همراه داشت.

طی روزهای گذشته پلیس دانمارک صدها نفر از تظاهر کنندگان در خیابان های اطراف محل برگزاری اجلاس را بازداشت کرده و گزارش ها حاکی است که از ورود فعالان معترض شناخته شده در موضوع تغییرات آب و هوایی به دانمارک جلوگیری شده است.

بر اساس اقدامی از پیش برنامه ریزی شده امروز چندین گروه فعال در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی با راهپیمایی از نقاط مختلف شهر کپنهاگ قصد دارند که خود را به مقابل محل برگزاری اجلاس برسانند.

حتی بعضی از گروههای تندرو اعلام کرده اند قصد دارند با وارد شدن به داخل سالن های مذاکره و با برهم زدن گفتگوها اعتراض شان را نسبت به بی توجهی کشورها در رسیدن به معاهده ای لازم الاجرا که به همه نگرانی ها در زمینه افزایش غیر قابل کنترل گازهای گلخانه ای پایان دهد نشان دهند.

ساعاتی پیش عده ای از اعضای سازمان های غیردولتی که از پیش موفق به دریافت اجازه ورود به سالن برگزاری اجلاس شده بودند با سر دادن شعارهایی از قبیل "عدالت آب و هوایی همین حالا"، "به تجمع مردم بپوندید" و "قدرت را دوباره به دست بگیرید" از راهروها و سالن های اصلی برگزاری اجلاس تغییرات آی و هوایی سازمان ملل خارج شدند و به جمع گروهی از فعالان پیوستند که خود را به مقابل در اصلی رسانده بودند.

بر اساس تازه ترین گزارش ها پلیس برای پراکنده کردن معترضانی که قصد داشتند با عبور از نرده های اطراف محل اجلاس خود را به داخل ساختمان برسانند اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرده است. این درگیری ها به بسته شدن دراصلی اجلاس شده است.

حضور گسترده پلیس و نیروهای گارد ویژه از ساعات اولیه امروز صبح در خیابان های منتهی به محل برگزاری اجلاس محسوس بوده و بر اساس آخرین گزارش ها تا امروز و تا نزدیکی ظهر دستکم ۱۵۰ نفر دستگیر شده اند.

مطالب مرتبط