دیدار دبیرکل ناتو با رئیس جمهور روسیه

راسموسن
Image caption دبیر کل ناتو گفته است که وی انتظار دارد تا روسیه در فراهم کردن تجهیزات و وسایل برای نیروهای امنیتی افغان همکاری بیشتر کند

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) در دیدار با دیمتری مدویدف، رئیس جمهور روسیه، مسایل مربوط به جنگ در افغانستان و تحکیم روابط میان ناتو و مسکو را مورد بحث قرار داد.

آقای راسموسن می گوید که وی فهرست از پیشنهادات را به روسیه تحویل داده که فراهم کردن هلیکوپتر برای نیروهای افغان، نیز شامل آن است.

دبیر کل ناتو می گوید با وجود اختلاف نظر ها میان دو طرف در گذشته، اکنون هر دو طرف از تحکیم روابط نزدیک تر، سود خواهند برد.

او گفت: "مخالفت روی برخی مسایل نباید منافع مشترک میان ناتو و روسیه را تحت شعاع قرار دهد، زیرا ما با تهدید مشابهی از ناحیه تروریسم، افغانستان، تکثیر سلاح های تخریب جمعی و دزدان دریایی روبرو هستیم. نظر من اینست تا همکاری های عملی با روسیه را در عرصه های که با تهدید مشابه از آن مواجه هستیم، توسعه بدهیم."

آقای راسموسن پیش از انجام سفرش به مسکو، در دانمارک به خبرنگاران گفت که در دیدار با مقامات روسی روی توسعه راه های انتقال تجهیزات نیروهای ناتو از طریق مسکو به افغانستان و سهم بیشتر روسیه در آموزش نیروهای افغان بحث خواهند کرد.

دبیر کل ناتو گفته است که وی انتظار دارد تا روسیه در فراهم کردن تجهیزات و وسایل برای نیروهای امنیتی افغان همکاری بیشتر کند.

دولت افغانستان می گوید برای از میان برداشتن مشکلات در این کشور نیاز به همکاری های بیشتر روسیه دارد.

اکنون پرسش اینست در صورتی که آقای راسموسن با خبر های خوشی از مسکو باز گردد، کاربرد سلاح های روسی در افغانستان تا چه حدی می تواند در جنگ در افغانستان موثریت داشته باشد.

عتیق الله امرخیل از مقامات سابق نیروهای هوایی افغانستان به این باور است که استفاده از سلاح روسی در افغانستان کاربرد ساده تری دارد و بیشتر افسران و سربازان ارتش با این تجهیزات، آشنا هستند.

پیش از این دولت افغانستان در واکنش به انتقادات از ضعف نیروهای افغان گفته بود درصورتیکه کشورهای غربی تجهیزات نظامی بیشتری را در اختیار این کشور قرار ندهد، این درخواست را از کشور دیگری خواهد کرد که اشاره ای به روسیه بود.

در حال حاضر بخشی از نیروی هوایی افغانستان، ارتش و پلیس افغان با سلاح های روسی مجهز اند و قرار است با عملی شدن طرح تقویت بخش نیروی هوایی، باز هم استفاده از سلاح های روسی ادامه یابد.

اما چرا ناتو خواستار همکاری بیشتر روسیه در جنگ افغانستان است؟

آقای امرخیل آن را تلاش ناتو برای کشیده شدن پای روسیه در جنگ افغانستان می داند ولی عتیق الله بریالی معاون سابق وزارت دفاع افغانستان علاقه روسیه به مبارزه با تروریسم در افغانستان را یکی از دلایل طرح چنین پیشنهاد از سوی ناتو می داند.

تا هنوز پاسخ روسیه به این پیشنهادات و تمایل آن کشور برای تامین روابط با ناتو رسما واضح نشده است، اما سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نسبت به حل این اختلاف ها اظهار خوشبینی کرده است.

این نخستین سفر آقای راسموسن به روسیه پس از احراز کرسی دبیر کل ناتو است.

به دنبال تنش ها میان روسیه و گرجستان در سال گذشته، روابط میان مسکو و ناتو به تیره گی گراییده بود ولی اکنون خوشبینی های مبنی بر رفع این اختلاف وجود دارد.

مطالب مرتبط