ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان تمدید شد

Image caption محمود عباس می گوید اگر شهرک سازی متوقف شود صلح خاورمیانه در عرض شش ماه امکان پذیر است

دوره ریاست محمود عباس به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تا زمانی که برگزاری انتخابات جدید امکان پذیر شود، به طور نامحدودی تمدید شده است.

این تصمیم در جریان جلسه امروز (16 دسامبر) سازمان آزادیبخش فلسطین در رام الله کرانه غربی گرفته شد.

انتخابات ریاست جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار بود در ماه ژانویه برگزار شود اما به دلیل اختلافاتی که میان دو جناح فتح آقای عباس و حماس وجود داشته است، به تاخیر افتاد.

پس از آنکه حماس گفت اجازه نخواهد داد رای گیری برای انتخاب جانشین آقای عباس انجام بگیرد، انتخاب رئیس جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی به تاخیر افتاده است.

جنبش فتح کنترل کرانه غربی رود اردن و حماس کنترل نوار غزه را در دست دارند.

در همین حال، آقای عباس گفته است اگر اسرائیل طی شش ماه ساخت تمام شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را متوقف کند، توافقی جامع در باره صلح خاورمیانه در عرض این مدت میسر خواهد بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت او این موضوع را با اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در میان گذاشته است.

آقای عباس گفت هنوز پاسخی به پیشنهادش نداشته است.

او گفت فلسطینیان هیچ شرطی برای برگزاری گفتگوهای صلح ندارند اما خواهان آن هستند که اسرائیل بر اساس طرح صلح موسوم به "نقشه راه"، تعهدات خود را انجام دهد.

بنا به این طرح اسرائیل باید ساخت شهرک ها را متوقف کند.

اسرائیل تقاضای فلسطینیان و آمریکا برای توقف کامل شهرک سازی را نپذیرفته اما ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را کاهش داده است.

اما کاهش شهرک سازی برای فلسطینینان کافی نبوده است و آقای عباس می گوید کل طرح های شهرک سازی باید متوقف شود.

مطالب مرتبط