ارتش یمن به مواضع 'اعضای یمنی و خارجی القاعده حمله کرد'

ارتش یمن
Image caption ارتش یمن با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی در جنوب هم درگیر است

مقامات دولت یمن از کشته شدن شماری از اعضای شبکه القاعده در نتیجه عملیات ارتش این کشور خبر داده اند.

وزارت دفاع یمن اعلام کرده است که نیروهای نظامی و امنیتی این کشور در سه عملیات جداگانه به مراکز آموزشی و پناهگاه های شماری از اعضای شبکه القاعده در شمال و جنوب این کشور حمله کرده اند که در جریان آنها، دست کم سی و چهار شورشی مسلح کشته و هفده تن دیگر بازداشت شده اند.

در این بیانیه آمده است که افراد القاعده به منظور برنامه ریزی برای حمله به هدف هایی در داخل و خارج از کشور، از جمله چند مدرسه در یمن، در این مراکز تجمع کرده بودند.

اطلاعیه مقامات یمنی از سوی منابع مستقل تایید نشده اما در ماه های اخیر، اعضای شبکه القاعده به حملاتی علیه هدف های دولتی و نظامی در نقاط مختلف یمن مبادرت کرده اند.

همچنین، برخی منابع گفته اند که اعضای القاعده از مراکز خود در یمن به برنامه ریزی حملات علیه هدف هایی در کشورهای دیگر، به خصوص عربستان سعودی، مبادرت کرده اند.

منابع اطلاعاتی ایالات متحده هشدار داده اند که اعضای شبکه ا لقاعده از یمن به عنوان یکی از مراکز عملیاتی خود استفاده کرده است.

در حال حاضر، دولت یمن علاوه بر درگیری با اعضای القاعده، با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی جدایی طلبان در جنوب این کشور مواجه است.

تا سال 1990، بخش جنوبی یمن با عنوان عدن یک کشور مستقل بود و در آن سال، با وحدت دو بخش شمالی و جنوبی، جمهوری کنونی یمن تشکیل شد.

شورشیان جدایی طلب جنوب می گویند که اتحاد دو بخش یمن اقدامی اشتباه بوده و خواستار بازگشت به وضعیت قبل از سال 1990 هستند.

مطالب مرتبط