نا‌امیدی از رسیدن به توافقی بین‌المللی در کپنهاگ

مقام های برگزار کننده اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ می گویند که احتمال رسیدن به توافقی بین المللی برای کاستن از گازهای گلخانه ای در این اجلاس بسیار کم است.

مقام های دانمارکی برای کم کردن توقعات از این اجلاس، گفته اند که برای رسیدن به توافق احتمالا باید تا اجلاس مکزیک که در سال آینده برگزار می شود، صبر کرد.

مذاکرات رسمی در اجلاس پس از توقفی نه ساعته بار دیگر از سر گرفته شد.

اما دولت دانمارک به عنوان میزبان اجلاس مجبور شد که پس از اعتراض بسیاری از کشورهای رو به توسعه، پیش نویس دیگری تهیه کند.

منبعی به روزنامه دانمارکی پولیتیکن گفت: " به کمک رهبران جهان نیازمندیم. آنها باید پولی را که حرفش را می زنند، پرداخت کنند. وگرنه بسیار دشوار خواهد بود."

کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در خصوص نحوه و میزان کاهش گازهای گلخانه ای و همینطور مقدار کمک های شان به کشورهای فقیر در سطح نابرابری قرار دارند.

اما پیشرفت هایی هم در این نشست حاصل شده است. از جمله کشورهای ثروتمند متعهد شده اند که برای جلوگیری از خطرات تغییرات اقلیمی سرمایه گذاری های جدیدی کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در این اجلاس اعلام کرد که کشورش برای هزینه کردن 100 میلیارد دلار در سال برای تجهیز کشورهای در حال توسعه آماده همکاری با دیگر قدرت های اقتصادی است.

ریچارد بلک، خبرنگار بی بی سی در امور محیط زیست می گوید که این احتمال وجود دارد که کشورهای در حال توسعه بر این نکته دست بگذارند که آمریکا مشخص نکرده که خود چه مبلغی – چه از منبع دولتی و چه از سرمایه های شخصی- از این 100 میلیارد دلار را تامین می کند.

این مبلغ کمتر از آن چیزی است که سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بانک جهانی و سازمان بین المللی انرژی برای کمک به کشورهای در حال توسعه در خصوص کاستن گازهای گلخانه ای محاسبه کرده بودند.

روز گذشته بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به روزنامه فایننشال تایمز لندن گفت که به نظر او تعیین مبلغ دقیق کمک مالی در این مقطع از تلاش ها برای رسیدن به توافق حیاتی نیست.

دست کم رهبران 130 کشور در مذاکرات امروز (پنجشنبه، 17 دسامبر) شرکت می کنند تا بتوانند بر سر پیمانی بین المللی به توافق برسند.

مطالب مرتبط