اکثر اهالی برلین با مناره مخالفت ندارند

نظرسنجی تازه‌ای نشان می‌دهد که بیشتر اهالی پایتخت آلمان با احداث مناره برای مساجد مسلمانان مخالفتی ندارند. حدود ۴۰ درصد از جمعیت با احداث مناره مخالف هستند.

بنیاد نظرسنجی آلمان از هزار شهروند دارای حق رأی پرسیده است: «آیا قانون باید احداث مناره را برای مساجد مسلمانان منع کند؟» تنها ۴۰ درصد از افراد به این پرسش پاسخ مثبت داده‌اند.

اهالی شرق و غرب برلین در این باره نظر یکسانی ندارند: ۳۴ درصد اهالی غرب برلین با مناره مخالف هستند، اما شمار مخالفان احداث مناره در "برلین شرقی" به ۴۷ درصد می‌رسد.

این نظرسنجی به سفارش رادیو تلویزیون "آر ب ب" مستقر در برلین، انجام گرفته و نتیجه آن را رسانه‌های جمعی منتشر کرده‌اند.

در برلین در حال حاضر اندکی بیش از ۲۴۸ هزار مسلمان زندگی می‌کنند. در شهر برای جمعیت مسلمان ۱۲۶ عبادتگاه، شامل ۸۰ "مسجد واقعی" وجود دارد.

چند سال پیش در جریان احداث "مسجد خدیجه" در شرق برلین، جنجال زیادی بر پا شد و عده‌ای تلاش کردند مسجد را به آتش بکشند. مسجد در اکتبر سال ۲۰۰۸ گشایش یافت، و تا امروز بارها در معرض حملات عناصر دست‌راستی افراطی بوده است.

مسجد خدیجه گنبدی بزرگ دارد، اما مناره آن زیاد بلند نیست و تنها ۱۴ متر است.

روز یکشنبه ۲۹ نوامبر اکثر مردم سوئیس طی یک همه‌پرسی به ممنوعیت ساختن مناره برای مساجد کشور رأی دادند.

رسانه‌های گروهی آلمان خبر منع احداث مناره در سوئیس را به تفصیل بازتاب دادند و برخی از آنها پرسیدند که یک چنین همه‌پرسی در آلمان چه وضعی پیدا می‌کند. احزاب دست راستی آلمان با هرگونه فعالیتی زیر لوای اسلام به شدت مخالف هستند.

در نظرسنجی دیگری که نتایج آن به تازگی در نشریات آلمان انتشار یافته، از مردم پرسیده شده است: «آیا از گسترش نفوذ اسلام در جامعه آلمان نگران هستید؟» ۷۴ درصد شهروندان به این سؤال جواب مثبت داده‌اند. تنها ۲۲ درصد گفته‌اند که از این بابت هیچ نگرانی ندارند.

مطالب مرتبط