رهبر سابق خمرهای سرخ متهم به نسل کشی شد

خیو سامفان
Image caption خیو سامفان می گوید او فقط یک ناظر بدون قدرت بوده است

دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در کامبوج که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، خیو سامفان رئیس جمهوری سابق کامبوج در دوره رژیم خمرهای سرخ را متهم به نسل کشی کرده است.

این دادگاه با هدف محاکمه مسببین کشتار صدها هزار قربانی رژیم خمرهای سرخ در کامبوج تشکیل شده است.

خیو سامفان، از نزدیکان پل پوت، رهبر سابق خمرهای سرخ متهم به نسل کشی اقلیت های ویتنامی و مسلمانان چام، در کامبوج است.

پل پوت در سال 1998 درگذشت.

در دوره حکومت خمرهای سرخ در دهه 1970، حدود 2 میلیون نفر در کامبوج کشته شدند.

خیو سامفان که دادگاه رسیدگی به جنایان جنگی در کامبوج وی را بازداشت کرده، هم اکنون با اتهامات جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت روبروست.

اوایل هفته جاری این دادگاه برای اولین بار نون چی، معاون رهبر سابق کامبوج و اینگ ساری، وزیر خارجه خمرهای سرخ را متهم به نسل کشی کرد.

خیو سامفان که 78 سال دارد، اتهامات وارده را رد نکرده است ولی او و وکلای مدافعش استدلال می کنند که در سمت رهبر کشور، وی هرگز مستقیما مسئول اتفاقات نبوده است.

یکی از وکلای مدافع وی ژاک ورگز، است که وکالت اشخاص بدنامی مانند کلاوس باربی، از جنایتکاران جنگی دوره آلمان نازی و نیز کارلوس شغال، هواپیماربای ونزوئلایی را بر عهده داشته است.

آشنایی ژاک ورگز با خیو سامفان به دوره ای بر می گردد که هر دو در فعالیت های دانشجویان چپگرا در دهه 1950 در فرانسه شرکت داشتند.

محققانی که در باره دوره حکومت خمرهای سرخ مطالعه کرده اند می گویند خمرهای سرخ بیش از صدها هزار مسلمان چام، را تنها به خاطر معتقدات مذهبی شان کشته بودند.

رژیم خمرهای سرخ، در دهه 1970، یک نظام کمونیستی با عقاید خاص خود را در کامبوج برپا کرد و به منظور اجرای سیاست هایش، هزاران تن از مردم به خصوص افراد تحصیلکرده طبقه متوسط را کشت یا به مراکز ویژه اعزام داشت.

مطالب مرتبط