دستیابی به یک توافق در پایان اجلاس کپنهاگ

اجلاس کپنهاگ
Image caption در پایان دیدار رهبران آمریکا، چین، هند و آفریقای جنوبی از توافقی ضمنی خبر داده شد

کشورهای کلیدی در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در کپنهاگ می گویند به یک توافق قابل توجه برای مقابله با گرمایش زمین دست پیدا کرده اند.

یکی از اعضای هیات ایالات متحده در این گفتگوها از این توافق به عنوان یک قدم تاریخی رو به جلو نام برد ولی گفت دستاورد این اجلاس برای پیشگیری از گرم شدن بیشتر زمین کافی نیست.

تحلیلگران نیز از توافق صورت گرفته استقبال کرده اند ولی می گویند دستاوردهای این اجلاس دو هفته ای چشمگیر نبوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید توافق صورت گرفته زمینه ساز اقدام جهانی برای مقابله با گرم تر شدن زمین است ولی به تلاش بیشتری نیاز است.

ریچارد بلک، خبرنگار امور محیط زیست بی بی سی می گوید هنوز معلوم نیست که آیا همه کشورهای شرکت کننده در اجلاس تغییر اقلیم با توافق صورت گرفته میان آمریکا، چین، هند و آفریقای جنوبی موافقت کنند یا خیر.

به گفته او هنوز بسیاری از هیات های شرکت کننده پیش نویس توافق را ندیده اند.

کلیات توافق صورت گرفته پس از دیدار باراک اوباما با هو جین تائو نخست وزیر چین، مانموهان سینگ نخست وزیر هند و جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی منتشر شد.

جان ساون، مدیر صلح سبز در بریتانیا که یکی از گروه های مدافع محیط زیست است در واکنش به توافق صورت گرفته گفت: "تعداد بسیار کمی از سیاستمداران در دنیا وجود دارند که قادر به در نظر گرفتن افقی ورای منافع خود باشند چه برسد به این که بخواهند به فکر میلیون ها تن از افرادی باشند که در معرض تهدید تغییر اقلیم هستند."

او ادامه برای مقابله با تغییر اقلیم به نوعی از روابط سیاسی نیاز است که با آن چه در کپنهاگ به نمایش گذاشته شد، متفاوت باشد.

مطالب مرتبط