توافق کشورهای اصلی مذاکره کننده در اجلاس کپنهاگ

اجلاس کپنهاگ
Image caption در پایان دیدار رهبران آمریکا، چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی از توافقی ضمنی خبر داده شد

کشورهای کلیدی در اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در کپنهاگ می گویند به یک توافق قابل توجه برای مقابله با گرمایش زمین دست پیدا کرده اند.

این خبر پس از آن منتشر شد که پنج کشور گفتگو کننده، شامل ایالات متحده و چین بر سر مجموعه ای از موضوع ها از جمله ضرورت محدود نگه داشتن افزایش متوسط دمای زمین به اندازه کمتر از دو درجه سانتیگراد به توافق رسیدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید توافق صورت گرفته زمینه ساز اقدام جهانی برای مقابله با گرم تر شدن زمین است ولی به تلاش بیشتری نیاز است.

احتمال رد این توافق وجود دارد زیرا تعدادی از کشورها عدم رضایت خود را از آن اعلام کرده اند.

آقای اوباما ضمن ابراز خوشبینی نسبت به توافق به دست آمده گفت: "اطمینان داریم که در حال حرکت به سوی یک توافق مهم هستیم."

شی ژنهوا، رئیس هیات مذاکره کننده چین هم ضمن ابراز خرسندی گفت: "این دیدار نتیجه مثبتی داشت، همه باید خوشحال باشند."

یکی از دستاوردهای گفتگوهای پنج کشور، توافق بر سر کمک سی میلیارد دلاری به کشورهای در حال در طول سه سال و اعطای سالانه یکصد میلیارد دلار به کشورهای فقیر تا سال 2020 به کشورهای فقیر برای مقابله به عوارض گرمایش زمین است.

یکی دیگر از موارد توافق که پیش تر از اختلاف های چین با آمریکا بود، نحوه سنجش کاهش آلایندگی زیست محیطی کشورهای صنعتی بود.

ریچارد بلک، خبرنگار امور محیط زیست بی بی سی می گوید هنوز معلوم نیست که آیا همه کشورهای شرکت کننده در اجلاس تغییر اقلیم با توافق صورت گرفته میان آمریکا، چین، هند و آفریقای جنوبی موافقت کنند یا خیر.

به گفته او هنوز بسیاری از هیات های شرکت کننده پیش نویس توافق را ندیده اند.

تحلیلگران از توافق صورت گرفته استقبال کرده اند ولی می گویند دستاوردهای این اجلاس دو هفته ای چشمگیر نبوده است.

در این حال نماینده گروه هفتاد و هفت و رئیس اتحادیه اروپا از توافق به دست آمده ابراز ناخرسندی کرده اند.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم از افرادی است که نسبت به این توافق ناخرسندی خود را نشان داده ولی خواستار تایید آن از سوی سایر کشورها شده است.

آقای سارکوزی گفت: "اگر توافقی نداشته باشیم به این معنی است که دو کشور مهم مانند چین و هند از هرگونه قراردادی مستثنی خواهند بود."

او ادامه داد: "ایالات متحده هم که پیمان کیوتو را امضا نکرده از هر گونه تعهدی آزاد خواهد بود. به همین علت است که رسیدن به هرگونه توافقی حیاتی است."

جان ساون، مدیر صلح سبز در بریتانیا هم که یکی از گروه های مدافع محیط زیست است در واکنش به توافق صورت گرفته گفت: "تعداد بسیار کمی از سیاستمداران در دنیا وجود دارند که قادر به در نظر گرفتن افقی ورای منافع خود باشند چه برسد به این که بخواهند به فکر میلیون ها تن از افرادی باشند که در معرض تهدید تغییر اقلیم هستند."

او ادامه برای مقابله با تغییر اقلیم به نوعی از روابط سیاسی نیاز است که با آن چه در کپنهاگ به نمایش گذاشته شد، متفاوت باشد.

نارضایتی از توافق به دست آمده در حالی عنوان می شود که رهبران بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده و برزیل کپنهاگ را ترک کرده و به کشورهای خود بازگشته اند.

مطالب مرتبط