مخالفت با توافق‌نامه کشورهای بزرگ در زمینه تغییرات اقلیمی

اجلاس کپنهاگ
Image caption معترضان در خیابان های کپنهاگ

نمایندگان شرکت کننده در اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ دانمارک کماکان در حال تبادل نظر در باره توافق نامه نهایی این نشست هستند.

این در حالی است که این نشست قرار بود روز جمعه پایان یاید.

کشورهای کلیدی در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در کپنهاگ گفته اند به یک توافق قابل توجه برای مقابله با گرمایش زمین دست پیدا کرده اند.

اما برخی کشورها می گویند که آنها در گفت و گوهای این کشور ها شرکت نداشتند و توافق به دست آمده میان این کشورها به طور قانع کننده ای به آنچه هدف نشست بود، نمی پردازد.

خبر توافق چند کشور پس از آن منتشر شد که پنج کشور گفتگو کننده، شامل ایالات متحده و چین بر سر مجموعه ای از موضوع ها از جمله ضرورت محدود نگه داشتن افزایش متوسط دمای زمین به اندازه کمتر از دو درجه سانتیگراد به توافق رسیدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است توافق صورت گرفته زمینه ساز اقدام جهانی برای مقابله با گرم تر شدن زمین است ولی به تلاش بیشتری نیاز است.

آقای اوباما ضمن ابراز خوشبینی نسبت به توافق به دست آمده گفت: "اطمینان داریم که در حال حرکت به سوی یک توافق مهم هستیم."

شی ژنهوا، رئیس هیات مذاکره کننده چین هم ضمن ابراز خرسندی گفت: "این دیدار نتیجه مثبتی داشت، همه باید خوشحال باشند."

یکی از دستاوردهای گفتگوهای پنج کشور، توافق بر سر کمک سی میلیارد دلاری به کشورهای در حال در طول سه سال و اعطای سالانه یکصد میلیارد دلار به کشورهای فقیر تا سال 2020 به کشورهای فقیر برای مقابله به عوارض گرمایش زمین است.

یکی دیگر از موارد توافق که پیش تر از اختلاف های چین با آمریکا بود، نحوه سنجش کاهش آلایندگی زیست محیطی کشورهای صنعتی بود.

ریچارد بلک، خبرنگار امور محیط زیست بی بی سی می گوید هنوز معلوم نیست که آیا همه کشورهای شرکت کننده در اجلاس تغییرات اقلیمی با توافق صورت گرفته میان آمریکا، چین، هند و آفریقای جنوبی موافقت کنند یا خیر.

مطالب مرتبط