ابراز رضایت حریری از مذاکرات با بشار اسد

بشار اسد(راست) و سعد حریری
Image caption سعد حریری نتیجه سفر خود به دمشق را مثبت ارزیابی کرد

سعد حریری، نخست وزیر لبنان که به سوریه سفر کرده بود گفتگوهای خود با بشار اسد رئیس جمهوری این کشور را صریح و مثبت توصیف کرده است.

سعد حریری که قبلا سوریه را مسئول ترور پدرش رفیق حریری، معرفی می کرد گفت دو کشور از گذشته درس گرفته اند و سعی می کنند به آینده فکر کنند.

آقای حریری گفت او می خواهد روابط لبنان باسوریه بر اساس مناسبات شخصی نبوده بلکه بر اساسی استوار باشد که به نفع هر دو کشور خواهد بود.

اظهارات آقای حریری با بیانیه ای که سوریه در این باره انتشار داده همخوانی دارد.

در این بیانیه گفته شده که برای مقابله با چالش های منطقه ای از جمله مناسبات جهان عرب با اسرائیل، همکاری دو کشور لازم است.

لینا سنجاب، خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید مناقشه بر سر تحقیق یک محکمه بین المللی در باره ترور رفیق حریری، هنوز به قوت خود باقی است.

در فوریه سال 2005، رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان و پدر سعد حریری در بیروت کشته شد.

محکمه بین المللی که هنوز به کار خود ادامه می دهد، در دو گزارش اولیه خود گفته است ممکن است دولت سوریه با این ترور ارتباط داشته باشد.

هنگامی که از سعد حریری در این باره سئوال شد وی گفت هر دو رهبر موافقت کردند که این موضوعی است که رسیدگی به آن در دست جامعه بین المللی است و همه می خواهند حقیقت را بدانند.

در پی ترور رفیق حریری که بسیاری سوریه را عامل آن می دانستند، روابط دو کشور تیره شد و متعاقبا نیروهای سوریه پس از 29 سال ناچار به ترک لبنان شدند.

سوریه همواره هر گونه دخالت در ترور رفیق حریری را تکذیب کرده است.

ماه گذشته سعد حریری که 39 سال دارد، گفته بود علاقمند است دولتش روابط روشن و صادقانه ای با سوریه داشته باشد.

نخست وزیر لبنان قبل از گرفتن رای اعتماد از پارلمان این کشور گفته بود: "دولت (لبنان) می خواهد با توجه به مناسبات تاریخی و منافع مشترک، روابط برادرانه با سوریه را افزایش دهد."

خبرنگار بی بی سی در دمشق می گوید در لبنان این نگرانی احساس می شود که دیدار بشار اسد و سعد حریری ممکن است به احیای نفوذ سوریه در لبنان منجر شود.

مطالب مرتبط