اظهارات جنجالی رئیس پلیس مذهبی مکه

Image caption جامعه سعودی بسیار محافظه کار است

گفتگوی رئیس هیئت امر به معروف و نهی از منکر مکه در باره مقررات سخت تفکیک زن و مرد در عربستان سعودی و زیاده روی توصیف کردن آنها باعث بحث بزرگی در این جامعه محافظه کار مسلمان شده است.

رسانه های سعودی می گویند بسیاری از اظهارات او حمایت کرده اند اما در عین حال شایعه است شیخ احمد الغامدی از کارش برکنار شده است.

محتوای گفتگوی شیخ الغامدی به قدر کفایت حیرت آور بوده است اما آنچه واقعا باعث شوک شده هویت فردی بوده است که این حرف ها را زده است.

شیخ الغامدی رئیس کمیته ای است که از جمله موظف است زنان و مردان را در مکه تفکیک کند.

او در مصاحبه ای گفته است ممنوعیتی که در باره اختلاط زنان با مردان در مکه وضع شده نسبتا تحولی جدید تلقی می شود و با دستورالعمل های مذهبی به جای مانده از پیامبر اسلام همخوانی ندارد.

اظهارات رئیس هیئت امر به معروف و نهی از منکر مکه در شرایطی ابراز شده است که دانشگاه چندین میلیون دلاری علوم و فن آوری ملک عبدالله در عربستان سعودی اخیرا افتتاح شد.

تاسیس این دانشگاه برای پادشاه عربستان خیلی مهم بوده چون قرار است این مرکز آموزشی ایام طلایی تحقیقات علمی اسلامی را احیا کند.

ملک عبدالله معتقد است که برای رسیدن به این هدف دانشجویان زن و مرد باید اجازه داشته باشند در کنار یکدیگر در کلاس درس حضور یابند.

بسیاری می گویند افتتاح این دانشگاه گامی است به سوی تغییر مسیری که نهایتا قوانین و روابط متقابل میان زنان و مردان سعودی خواهد کرد.

اما سرعت پخش شدن شایعه اخراج شیخ الغامدی نشان می دهد تا چه اندازه سعودی ها نگرانند این گونه نظرات - حتی با پشتیبانی ضمنی

پادشاه - ممکن است باعث شود نخبگان مذهبی این سرزمین که عمیقا محافظه کارند، واکنش شدید نشان بدهند.

مطالب مرتبط