درخواست سازمان ملل برای تحقیق در مورد وقایع سریلانکا

سازمان ملل متحد از دولت سریلانکا خواسته است تا درباره کشتن رهبران شورشیان ببرهای تامیل در زمانی که آماده تسلیم شدن بودند، توضیح دهد.

دفتر ریاست جمهوری سریلانکا اعلام کرد که در حال بررسی درخواست فیلیپ آلستون، نماینده سازمان ملل در امور "اعدام های فراقانونی، بدون محاکمه و خودسرانه" است و هر اقدام لازم را انجام خواهد داد.

ارتش سریلانکا در ماه مه امسال پیروزی خود بر شورشیان ببرهای تامیل را اعلام کرد.

درخواست تحقیق سازمان ملل پس از مصاحبه اخیر ژنرال سارات فونسکا، رئیس سابق ارتش سریلانکا صورت می گیرد. در این مصاحبه ژنرال فونسکا گفته بود که سه شورشی بلندپایه ببرهای تامیل در حالی که می خواستند تسلیم ارتش شوند، کشته شدند.

ژنرال فونسکا که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده سریلانکا است، وزیر دفاع قدرتمند این کشور را به دست داشتن در این کشتارها متهم کرده است.

البته آقای فونسکا اظهارات خود را تصحیح کرده است.

در هر صورت این اظهارات باعث شده تا درخواست برای بررسی این ادعاها مطرح شود.

وزارت خارجه آمریکا هم اخیرا یک گزارش در باره رویدادهای منتهی به روزهای پایانی درگیری های نیروهای دولتی با شورشیان ببرهای تامیل در سریلانکا را منتشر کرد. این گزارش خاطرنشان می کرد که این رویدادها می تواند دربرگیرنده اتهام ارتکاب جرایم جنگی باشد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز خواهان تحقیق در مورد احتمال ارتکاب جرایم جنگی در مراحل نهایی بحران سریلانکا شده است.

صدها شهروند غیرنظامی در سریلانکا در درگیری های اخیر کشته شدند و صدها هزار نفر هم بی خانمان و آواره شدند.

ببرهای آزادیبخش تامیل در سال 1976 تاسیس شد و در سال های بعد، خواستار جدایی مناطق تامیل نشین در شمال و شرق این کشور و ایجاد کشور مستقل در این مناطق شد.

از سال 1983، ببرهای تامیل عملیات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، آدم ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفت و چریک های این سازمان بخش هایی از مناطق شمال و شرق سریلانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

از اواخر دهه 1990، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند موقعیت خود بر مناطقی را که بر آنها مسلط شده بودند تحکیم بخشند و عملا نوعی دولت خودمختار را در شمال سریلانکا ایجاد کنند.

در سال 2006 ارتش سریلانکا به حملات گسترده ای علیه مواضع تامیل ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری ها، اخیرا با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

مطالب مرتبط