کاهش احتمالی میزان جلب نیروی کار خارجی در روسیه

Image caption به گفته مسئولان روسیه در سال اینده مهاجرین با دریافت مجوز می توانند در بخش خصوصی فعالیت کنند

بر اساس اطلاع نمایندگی اداره فدرال مهاجرت روسیه در تاجیکستان دولت روسیه اعلام کرده است که در سال آینده تعداد مهاجران کاری از کشورهای خارجی را در قلمرو خود تا دو برابر کاهش خواهد داد.

قرار است در سال 2010 دولت روسیه تنها به جلب یک میلیون و 940 هزار کارگر خارجی در کارخانه های دولتی اجازه بدهد.

اما همزمان دولت روسیه درصدد است از ورود تعداد بیشتر مهاجران برای بخش خصوصی جلوگیری نکند.

به گفته مسئولان نمایندگی اداره مهاجرت فدرال روسیه در تاجیکستان، این نهاد قصد دارد از سال آینده به آن عدّه از مهاجرانی، که در بخش خصوصی این کشور فعالیت می ‌کنند، مجوّز کار بدهد.

به این ترتیب، یک میلیون و 940 هزار کارگر خارجی می ‌توانند در کارخانه و مؤسسات دولتی کار کنند، ولی برای بخش خصوصی محدودیتی راه‌اندازی نمی‌شود.

منابع نمایندگی اداره مهاجرت فدرال روسیه در تاجیکستان اظهار داشتند، که در گذشته سهمیه برای هر یک کشور صادرکننده نیروی کار به روسیه مقرّر می ‌شد.

هم اکنون چنین نحوه جلب نیروی کار خارجی به روسیه لغو شده، سهمیه‌ها به مناطق مختلف این کشور برای جلب مهاجران کاری خارجی اتّخاذ می‌شوند.

مسئولان نمایندگی اداره مهاجرت فدرال روسیه در تاجیکستان افزودند، که در گذشته آنها برای تنظیم فعالیّت مهاجرانی، که در بخش خصوصی این کشور کار می‌کردند، با دشواریهایی روبرو بودند.

هم اکنون با راه‌اندازی ارائه مجوّز برای چنین گروه مهاجران کاری خارجی این مشکل نیز رفع خواهد شد. در سال جاری، مسئولان شرکتهای خصوصی، که بدون سهمیه و مجوّز اتباع خارجی را برای کار استخدام می‌کردند، به مبلغهای زیاد جریمه می‌شدند.

این امر در فعالیّت بخش عمده مهاجران، از جمله اتباع تاجیک، مشکلاتی را در پی داشت. از جمله، در سال جاری تعداد زیادی از مهاجران تاجیک نتوانسته‌اند حقوق خود را از صاحبان شرکت و کارخانه‌های خصوصی دریافت کنند.

طبق اطّلاع منابع رسمی تاجیکستان، به این دلیل در سال جاری حدود 50 درصد مهاجران کاری تاجیک نتوانسته‌اند از روسیه به وطن بازگردند. زیرا مهاجران در پی ترس از اخراج شدن از مراجعه به نهادهای انتظامی و یا دادستانی برای دریافت حقوق خود صرف نظر می ‌کنند. قوانین روسیه برای فعالیّت بدون مجوّز مهاجران خارجی جریمه و اخراج از کشور را مقرّر کرده است.

با این وجود، منابع روسیه اظهار کرده اند که در سال جاری مهاجران تاجیک برای برآورده ساختن نیاز خانواده‌های خود به تاجیکستان حدود دو میلیارد دلار انتقال داده‌اند.

در سال 2008 مهاجران تاجیک توانسته‌اند به وطن حدود دو و نیم میلیارد دلار انتقال بدهند، که این رقم در مقایسه‌با سال جاری بیش از سی درصد بیشتر است.

در همین حال، در باره تعداد اتباع تاجیک، که در روسیه مشغول کار هستند، اطّلاع دقیقی وجود ندارد.

دولت تاجیکستان ادّعا دارد، که در چند سال اخیر حدود ششصد هزار تبعه تاجیکستان برای دریافت کار به روسیه سفر می‌ کنند. ولی منابع مستقل این رقم را بالغ بر یک ملیون نفر از جمعیت بیش از هفت میلیون نفری تاجیکستان ارزیابی کرده‌اند.

مطالب مرتبط