سفر وزیر دفاع تاجیکستان به پاکستان

شیرعلی خیر‌الله یف
Image caption مشخّص نیست که آقای خیر‌الله‌ یف چه موضوعاتی را با مقامهای پاکستانی بررسی خواهد کرد

ژنرال شیرعلی خیر‌الله یف، وزیر دفاع تاجیکستان، روز سه‌ شنبه‌ برای انجام سفری سه‌ روزه به پاکستان رفت.

این خبر را فریدون محمدعلی یف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان تأیید کرد و گفت که آقای خیر‌الله‌ یف امروز وارد اسلام‌‌آباد، پایتخت پاکستان، شد.

تفصیلات این سفر و ملاقاتها روشن نیست، ولی به گفته منابع پاکستانی در این سفر آقای خیرالله یف را شش مقام نظامی دیگر از تاجیکستان همراهی کرده اند.

انتظار می ‌رود این هیئت با احمد مختار، وزیر دفاع پاکستان و مقامهای دیگر نظامی آن کشور ملاقاتهایی انجام دهد.

این منابع گفته‌اند که دیدار هیئت نظامی تاجیکستان از پاکستان به گسترش همکاریهای دو کشور، بویژه در عرصه دفاع، مساعدت خواهد کرد.

ماه قبل خیر‌الله عبدالرّحیمف، وزیر امنیت تاجیکستان نیز از پاکستان دیداری انجام داده بود، ولی تفصیلات دیدار وی و این که چه توافقاتی میان مقامهای امنیتی دو کشور حاصل شد، مشخّص نیست.

روابط امنیتی و نظامی تاجیکستان و پاکستان در سالهای اخیر، بویژه پس از به قدرت رسیدن آصف علی‌زرداری، نخست ‌وزیر از حزب مردم پاکستان، به طور چشمگیری بهبود یافته است.

آقای زرداری در آخر ماه ژانویه سال جاری از تاجیکستان دیدار داشت. وی در ملاقاتی سه‌جانبه با رئیسان جمهوری تاجیکستان و افغانستان و در دیداری چهارجانبه با رئیسان جمهوری تاجیکستان و افغانستان و روسیه در دوشنبه شرکت داشت.

در زمان حکومت طالبان در افغانستان، تاجیکستان و پاکستان مواضع متفاوتی نسبت به تحوّلات سیاسی این کشور همسایه داشتند.

در حالی که دولت ژنرال پرویز مشرّف در پاکستان از طالبان حمایت می ‌کرد، تاجیکستان پشتیبان اصلی نیروهای ائتلاف شمالی به رهبری احمدشاه مسعود بود.

هند و روسیه نیز از آقای مسعود حمایت می‌ کردند و حمایت آنها عمدتا توسط قلمرو تاجیکستان صورت می‌گرفت. از جمله هند در ناحیه فرخار، در جنوب تاجیکستان، بیمارستانی را فعال کرده بود، که در آن نیروهای وابسته به ائتلاف شمالی درمان می ‌یافتند.

بعدها هند و تاجیکستان بر سر موضوع استفاده از فرودگاه نظامی عینی، واقع در جنوب-غرب شهر دوشنبه، نیز مذاکراتی انجام دادند، که این امر موجب نگرانیهای جدّی مقامات پاکستان شده بود.

روسیه نیز برابر با هند به استفاده از این پایگاه ابراز علاقه‌مندی کرده، ولی ظاهراً مذاکرات بر سر این فرودگاه تا کنون به جایی نرسیده است.