القاعده به عراق باز می گردد؟

Image caption شورشیان اکنون دولت عراق را مورد هدف قرار می دهند.

عراق در حال ورود به دورانی مهم و حیاتی است که در آن مقدمات برگزاری انتخابات سراسری ماه آینده فراهم می شود.

این کشور از دو سال پیش، امن تر است اما یک رشته انفجارها که از ماه اوت شروع شد، منجر به کشته شدن صدها نفر شده است.

این انفجارها به این هراس دامن زده که القاعده و سایر گروه های شورشی در عراق ممکن است بار دیگر قدرت فعالیت در این کشور را یافته اند.

دو هفته پیش وزارت دارایی عراق مورد هدف قرارگرفت. به نظر می آید القاعده و سایر گروه های شورشی روش های خود را تغییر داده اند.

پیش از این، آنها اهداف متعلق به شیعیان را که در عراق در اکثریت به سر می برند، مورد هدف قرار می دادند اما هم اکنون دولت عراق را مورد هدف قرار می دهند.

ملا ناظم الجابری، عضو سابق القاعده عراق می گوید: "القاعده می خواهد پیامی را برای دولت عراق ارسال کند. آنها می خواهند بگویند ما کماکان حضور داریم و هنوز قوی هستیم. آنها همچنین این پیام را به جهان خارج مخابره می کنند که این دولت ارزش کمک های شما را ندارد."

به هنگام گشت در مناطق مرکزی بغداد، ایست های بازرسی متعددی دیده می شود که از سوی ارتش عراق ایجاد شده اند. حضور آنها برای متوقف کردن شورشیان از ورود به داخل شهر با بمب و سایر تجهیزات است.

نیروهای آمریکایی از شهرها خارج شده اند و توجه آنها در این مرحله زمانی بر روی آموزش سربازان عراقی متمرکز شده است.

آنچه که مهم به شمار می رود این است که نیروهای عراقی تا چه حد در متوقف کردن شورشیان موثر واقع خواهند شد.

جای ابهام نیست که عراق نسبت به دو سال پیش امن تر است. اما این کشور در حال ورود به مرحله ای حیاتی و نامطمئن است.

با خروج بیشتر نیروهای آمریکایی در سال آینده و شدت گرفتن رقابت های سیاسی در آستانه انتخابات سراسری، اهمیت این مرحله زمانی بیشتر می شود.

در همین حال، مردم کوچه و خیابان هنوز منتظر ارائه خدمات اولیه مانند اشتغال هستند. این ترس وجود دارد که این وضعیت می تواند فرصت های جدیدی را برای شورشیان ایجاد کند.

مطالب مرتبط