محاکمه معروف ترین مخالف دولت چین آغاز شد

Image caption آقای لیو و همسرش - آقای لیو بیست سال است که با دولت چین مخالفت می کرده است

محاکمه لیو شیاوبو، مخالف دولت چین که به "تحریک اقدامات براندازی حکومت چین" متهم شده است، در دادگاهی در پکن، پایتخت این کشور برگزار شد.

در صورتی که آقای لیو، یکی از منتقدان سرشناس دولت و یکی از فعالان دموکراسی در چین که در سال 1989 در میدان تیانانمن تجمع کردند، گناهکار شناخته شود، ممکن است برای پانزده سال زندانی شود.

آقای لیو، 53 ساله، برای مشارکتش در اعتراضات میدان تیانانمن مدتی را در حبس سپری کرده و آزاد شده بود اما پس از آن که سال گذشته به نگارش مانیفست موسوم به "اعلامیه 2008" کمک کرد بار دیگر بازداشت شد.

این اعلامیه خواستار اصلاحات سیاسی و حقوق بشر در چین شده است.

بازرسان دولت چین پس از گذشت حدود یک سال از بازداشت این مخالف دولت، گفتند اتهام به او وارد است و می خواسته حکومت را ساقط کند.

اتحادیه اروپا، آمریکا و گروه های مدافع حقوق بشر می گویند محاکمه آقای لیو با انگیزه سیاسی برگزار شده است و از دولت چین خواسته اند او را آزاد کند.

چین انتقاد از برگزاری محاکمه را رد کرده و آن را تلاش "غیرقابل قبول" برای مداخله در امور داخلی خود توصیف کرده است.

جلسه محاکمه در روز چهارشنبه (23 دسامبر)، پس از فقط چند به پایان رسید و انتظار می رود حکم دادگاه تا چند روز دیگر اعلام شود.

جرم "تحریک اقدامات براندازی حکومت" از جمله اتهامات در چین است که شامل انواع فعالیت ها می شود و اغلب علیه مخالفان سیاسی در چین استفاده می شود.

مطالب مرتبط