نامه مدافعان حقوق بشر روسیه به رئیس جمهور تاجیکستان

Image caption گزلیا کوکنشایف پیشنهاد کرده است که یکجا (همراه) با دولت تاجیکستان ستاد مشترَکی برای کمک به حلّ مشکلات مهاجران تاجیک تأسیس داده شود (عکس از سایت اسلام نیوز)

مدافعان حقوق بشر اسلامی روسیه از امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، برای رسیدگی به حقوق مهاجران تاجیک در روسیه درخواست کمک کرده‌اند.

در نامه سرکشاده گزلیا کوکنشایف، رهبر مرکز حفظ حقوق اسلامی روسیه عنوانی رئیس جمهوری تاجیکستان گفته شده است که وضع ناگوار مهاجران تاجیک در این کشور آنها را وادار کرده است، که از آقای رحمان درخواست کمک کنند.

در متن این نامه، که در سایت اینترنتی islamnews منتشر شده است، گفته می‌شود که همه ‌روزه تعداد زیادی از اتباع تاجیک در روسیه برای دفاع از حقوق خود به این مرکز مراجعه می ‌کنند.

آقای کوکنشایف از جمله می ‌نویسد: “حدود ده سال است، که یکجا با هم کسبانم مشغول دفاع از حقوق مسلمانان هستم. در میان این افراد تعداد مهاجران، از جمله اتباع تاجیکستان، زیاد است.”

نویسنده این نامه افزوده است که تقریباً همه ‌روزه به این مرکز نفراتی مراجعه می ‌کنند که تا نیم سال معاش خود را از کارفرمایان نمی‌ توانند دریافت کنند.

در نامه خود آقای کوکنشایف همچنین گفته است: “اینها نفرات زحمتکشی هستند که از سرطاسان (افراطیون ناسیونالیست) روس اذیت می ‌بینند. اینها نفراتی هستند که مقرّرات و قانونها را رعایت می ‌کنند، ولی از سوی مأموران انتظامی تنها برای رنگ روی و طرح چشمان خود اذیت می شوند.”

به نوشته آقای کوکنشایف، آنها همچنین برای انتقال اجساد مهاجران تاجیک به وطن مساعدت می ‌کنند. طبق اطّلاع این منبع، تنها در سال جاری حدود 500 شهروند تاجیکستان برای درخواست کمک به این مرکز مراجعه کرده‌اند.

این مدافع حقوق بشر روس دلایل مراجعه خود به آقای رحمان را چنین توضیح داده است: “چون بسیاری از افرادی، که به ما مراجعه می‌کنند، اتباع تاجیکستان هستند، تنها با مساعدت شما ما می ‌توانیم این وضع را تغییر بدهیم. زیرا بسیاری از هموطنان شما در روسیه به سر می ‌برند و در این جا شغل پیدا می‌ کنند.”

گزلیا کوکنشایف به آقای رحمان پیشنهاد کرده است که یک ستاد مشترَک برای کمک و مساعدت به حلّ مشکلات مهاجران تاجیک در روسیه تأسیس داده شود. به اعتقاد این مدافع حقوق بشر، بدون مساعدت رئیس جمهوری تاجیکستان حلّ این مشکل غیرممکن بوده است.

ضمناً، به نوشته سایت اینترنتی islamnews، مرکز حفظ حقوق اسلامی روسیه از پشتیبانی روحانیان این کشور، از جمله، نفیگ‌الله اشیروف، یکی از رؤسای شورای مفتیهای روسیه و همچنین از سوی مسلمانان این کشور برخوردار است. این سازمان پنج سال قبل از سوی چند مدافع حقوق بشر روسیه تأسیس داده شده است.

این در حالیست که پژوهشهای کارشناسان حاکیست که در یک سال اخیر به اضافه مشکلات دیگر مهاجران تاجیک در روسیه افزایش موارد نپرداختن معاش آنها مشاهده می ‌شود.

گفته می ‌شود، که به این دلیل در سال جاری حدود پنجاه درسد مهاجران موسمی تاجیک نتوانسته‌اند از روسیه به کشورشان بازگردند.

از سوی دیگر، تنها در 11 ماه سال جاری از روسیه به تاجیکستان جسد 590 شهروند این کشور انتقال داده شده است. گفته می ‌شود 6 نفر از آنها از سوی افراطگرایان روس به قتل رسیده‌اند. در سال 2008 از روسیه به تاجیکستان 731 جسد اتباع تاجیک منتقل شده بود.

مطالب مرتبط