نیروی هوایی یمن مواضع 'توطئه گران القاعده' را بمباران کرد

هلی کوپتر یمنی
Image caption احتمال کشته شدن رهبر منطقه ای القاعده در حملات هوایی مطرح است

ارتش یمن از حمله به مراکز اعضای شبکه القاعده و جلوگیری از عملیات خرابکارانه آنان در داخل و خارج این کشور خبر داده است.

روز پنجشنبه، 24 دسامبر (3 دی)، یک منبع نظامی جمهوری یمن اعلام کرد که در عملیات نیروی هوایی این کشور علیه محل استقرار شورشیان وابسته به شبکه القاعده در استان شبوه، واقع در شرق این کشور، دست کم سی تن از اعضای القاعده کشته شدند.

براساس این گزارش، این افراد به منظور طراحی عملیات گسترده حمله به تاسیسات و مراکز نفتی در داخل یمن و سایر کشورهای منطقه در این محل تشکیل جلسه داده بودند.

این منبع دولتی گفت اطلاعاتی از کشته شدن دو تن از اعضای ارشد القاعده در شبه جزیره عرب دراین عمیات دریافت شده اما این اطلاعات هنوز تایید نشده است.

وی گفت که هنوز معلوم نیست که آیا ناصر الوحشی هنگام انجام عملیات در این محل حضور داشته و آیا از جمله کشته شدگان این حمله هوایی بوده است یا نه.

از ناصر الوحشی به عنوان یکی از رهبران اصلی شبکه القاعده در شبه جزیره عرب یاد شده است.

پیشتر، شورای عالی امنیت ملی یمن به ساکنان استان شبوه هشدار داده بود که از هر نوع کمکی به شورشیان مسلح در این استان خودداری ورزند.

Image caption ارتش یمن با شورش شیعیان در شمال و نا آرامی در جنوب هم درگیر است

روز دوشنبه این هفته هم منابع امنیتی یمن از کشته شدن دست کم سی نفر از اعضای شبکه القاعده و دستگیری هفده نفر در جریان حملات هوایی و زمینی در منطقه ای در شمال غرب پایتخت خبر دادند.

دولت یمن، که در هفته های اخیر از تشدید رویارویی نظامی با شبکه القاعده خبر داده است، همچنان در گیر مقابله با شورش اقلیت شیعه در شمال و جدایی طلبان عدنی در جنوب این کشور است.

برخی از منابع اطلاعاتی غربی گفته اند که یمن، به دلیل موقعیت جغرافیایی و ساختار اجتماعی داخلی، به یکی از محل های فعالیت و برنامه ریزی گروه های تندرو اسلامگرای وابسته به شبکه القاعده تبدیل شده است.

ایالات متحده و عربستان سعودی از عملیات نظامی یمن علیه اسلامگرایان تندرو در این کشور حمایت می کنند و دولت یمن هم ایران را به حمایت از شورشیان شیعه متهم کرده، اما ایران این اتهام را مردود دانسته است.

جمهوری یمن

جمهوری یمن در جنوب شبه جزیره عرب و در سواحل دریای سرخ (بحر احمر)، و دریای عرب، که منطقه ای در غرب اقیانوس هند است، واقع شده و با کشورهای عربستان سعودی در شمال و عمان در شرق همسایه است.

Image caption صالح با شورش شیعیان در شمال و جدایی طلبی در جنوب مواجه است

بخش شمالی این سرزمین در سال 1918 و با تجزیه امپراتوری عثمانی، استقلال خود را به دست آورد و حکومتی سنتی به رهبری امام یمن اداره امور آن را در دست گرفت.

امام یمن در نتیجه یک کودتای نظامی، که یک جنگ داخلی چند ساله را هم در پی داشت، از قدرت ساقط شد و در سال 1962، جمهوری عربی یمن در این سرزمین اعلام موجودیت کرد.

بخش جنوبی یمن که با تصرف بندر عدن توسط نیروهای بریتانیایی در قرن نوزدهم به یکی از مستعمرات بریتانیا تبدیل شده بود، در سال 1967 استقلال خود را با عنوان یمن جنوبی به دست آورد و یک حکومت جمهوری طرفدار شوروی در آن مستقر شد.

در سال 1990، دو بخش شمالی و جنوبی متحد شدند و جمهوری یمن را تشکیل دادند.

جمعیت جمهوری یمن حدود بیست و هشت میلیون نفر است و پایتخت این کشور صنعا، یکی از شهرهای قدیمی منطقه، است.

اکثر جمعیت یمن را مسلمانان تشکیل می دهند که بیش از نیمی از آنان سنی مذهب هستند و بقیه را شیعیان تشکیل می دهند که اکثر آنان هم شیعیان زیدی هستند.

زبان رسمی جمهوری یمن عربی است.

رهبری یمن را علی عبدالله صالح برعهده دارد که در سال 1978، سمت ریاست جمهوری عربی یمن شمالی را در دست گرفت و با اتحاد شمال و جنوب در سال 1990، رئیس جمهوری یمن اعلام شد.

در ماه های اخیر، گزارش هایی از فعالیت های مسلحانه گروهی از شیعیان علیه حکومت مرکزی انتشار یافته که به اختلافاتی بین دولت های جمهوری یمن و جمهوری اسلامی در ایران هم منجر شده است.

همچنین، برخی از ساکنان بخش جنوبی یمن تصمیم به وحدت یمن در سال 1990 را اشتباه می دانند و فعالیت هایی را برای جدایی جنوب و تشکیل دوباره کشوری مستقل در این منطقه را دنبال می کنند.

مطالب مرتبط