طالبان تصویر ویدیوئی سرباز اسیر آمریکایی را منتشر کرد

سرباز برگدال
Image caption برگدال در ماه ژوئن در شرق افغانستان ناپدید شد

طالبان با انتشار تصویر ویدیوئی یک نظامی آمریکایی گفته اند که این تصویر به یک سرباز ربوده شده آمریکایی تعلق دارد.

روز جمعه، 25 دسامبر (4 دی)، یک فیلم ویدیوئی در یکی از وبسایت های مورد استفاده طالبان قرار گرفت که در آن قردی در اونیفورم ارتش آمریکا که عینک سیاهی بر چشم دارد خود را "سرباز باو رابرت برگدال، اسیر جنگی" معرفی کرده و با ذکر برخی مشخصات فردی خود، سیاست دولت ایالات متحده در قبال افغانستان و مسلمانان را به باد انتقاد می گیرد.

نظامی آمریکایی در این تصویر ویدیوئی سالم به نظر می رسد و نشانه ای از آزار جسمی در او دیده نمی شود.

در زیر تصویر عبارت "سرباز آمریکایی در اسارت مجاهدین امارت اسلامی افغانستان" دیده می شود که عنوانی است که طالبان در زمان حکومت خود بر افغانستان برای این کشور به کار می برد.

در بخش دیگری از این نوار، تصاویری از آنچه که آزار اسیران خارجی در زندان های نظامیان آمریکایی خوانده شده نشان داده می شود و سرباز آمریکایی می گوید که طالبان با او به چنین وضعی رفتار نکرده اند.

در پایان این نوار ویدیوئی، شخصی به نام ذبیح الله، سخنگوی طالبان، متنی را قرائت می کند و در آن خواستار مبادله تعدادی از زندانیان طالبان با این سرباز آمریکایی می شود.

وی همچنین می گوید که آمریکاییان باید انتظار داشته باشند تعداد دیگری از سربازان آنان به گروگان گرفته شوند.

Image caption در ماه ژوئیه هم تصویری از برگدال منتشر شده بود

مقامات نظامی آمریکا گفته اند با توجه به نوع تصویربرداری از چهره فردی که در این نوار ویدیوئی ظاهر می شود، امکان تایید هویت او وجود نداشته است.

در ماه ژوئیه سال جاری هم طالبان تصویری از این نظامی آمریکایی را انتشار داد که در آن، چهره او به شکلی واضحتر به چشم می خورد و از آن زمان به بعد، اطلاعی از او انتشار نیافته است.

در عین حال، به گفته منابع نظامی آمریکایی، تنها عضو ارتش این کشور که که احتمالا در اسارت طالبان قرار دارد باو برگدال، سرباز واحد هوابرد است که روز 30 ژوئن سال جاری در ولایت پکتیکا در افغانستان مفقود شد.

نیروهای آمریکایی احتمال می دهند که سرباز برگدال توسط نفرات طالبان ربوده شده باشد و از زمان ناپدید شدن او، به جستجو در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان مبادرت ورزیده اند.

سرباز برگدال نخستین نظامی آمریکایی است که طی دو سال اخیر در افغانستان یا عراق ربوده شده است.

اوایل هفته جاری، یک وبسایت مورد استفاده طالبان متنی را منتشر کرد و وعده داد که به زودی، فیلم ویدیوئی "یک نظامی اسیر آمریکایی" منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط