'اختلاف' در رهبری حماس بر سر مبادله یک اسیر اسرائیلی

گلعاد شالیط
Image caption مقام های اسرائیلی می گویند حدود 100 تا 130 تن از زندانیانی که قرار است در مقابل رهایی گلعاد شالیط آزاد شوند مستقیما مسئول کشته شدن شهروندان این کشور بوده اند و نمی توانند به کرانه های باختری برگردند

روزنامه های عرب زبان خبر از اختلاف در رهبری حماس بر سر مبادله گلعاد شالیط زندانی اسرائیلی داده اند.

مقام های ارشد حماس قرار است برای بحث درباره شروط آزادی این سرجوخه اسرائیلی وارد قاهره و دمشق شوند.

گلعاد شالیط سه سال پیش در جریان حمله ای که در منطقه مرزی میان اسرائیل و نوار غزه رخ داد، به دام شبه نظامیان حماس افتاد.

پیس از میانجیگری های فراوان سرانجام حماس و اسرائیل توافق کردند در ازای آزاد شدن او، 450 زندانی فلسطینی از زندان های اسرائیل رها شوند.

اما روزنامه های عرب زبان گزارش کرده اند یکی از شروط اسرائیل این است که تعدادی از این زندانیان پس از آزادی به زادگاه خود در کرانه های باختری بازنگردند بلکه به نوار غزه و یا کشور دیگری فرستاده شوند.

به نوشته روزنامه های الحیات و الشرق الاوسط رهبری حماس در غزه انعطاف بیشتری در پذیرش این شرط اسرائیل دارد. اما آن بخش از رهبری این گروه که در دمشق است خواهان امکان بازگشت همه زندانیان به خانه هایشان است.

مقام های اسرائیلی می گویند حدود 100 تا 130 تن از زندانیانی که قرار است در مقابل رهایی گلعاد شالیط آزاد شوند مستقیما مسئول کشته شدن شهروندان این کشور بوده اند و نمی توانند به کرانه های باختری برگردند.

یک شهروند آلمانی که هویتش فاش نشده میانجیگیری بین حماس و اسرائیل را بر عهده دارد.

این مبادله در صورت توافق طرفین طی روزهای آینده انجام می شود.

اسرائیل چندی پیش نیز بیست زن زندانی فلسطینی را در ازای ویدئویی که در آن زنده بودن گلعاد شالیط ثابت می شد، آزاد کرد.

به دنبال اسیر شدن گلعاد شالیط در سال 2006، اسرائیل دهها قانونگذار فلسطینی و چند وزیر و شهردار را بازداشت کرد. سی و یک نماینده فلسطینی مدتی بعد آزاد شده اند.

منابع فلسطینی می گویند که بیش از ده هزار فلسطینی در زندان های اسرائیل هستند. پیش از این نیز اسرائیل شماری از زندانیان فلسطینی وابسته به گروه های وفادار به تشکیلات خودگردان را آزاد کرده است.

مطالب مرتبط