قرارداد هسته ای دهها میلیارد دلاری امارات با کره جنوبی

Image caption سایت کپکو

امارات متحده عربی قرارداد ساخت چهار راکتور اتمی را به یک کنسرسیوم کره جنوبی اعطا کرده است که احتمالا چهل میلیارد دلار ارزش خواهد داشت.

مقام های کره جنوبی این قرارداد را بزرگترین قرارداد واحدی توصیف کرده است ، که این کشور توانسته است در خارج از آن خود کند.

کنسرسیوم های آمریکایی و فرانسوی نیز در رقابت برای کسب این قرارداد، که گفته خبرگزاری رویترز بزرگترین قرارداد انرژی در خاورمیانه محسوب می شود، شرکت داشته اند.

کره جنوبی ابراز امیدواری کرده است که به خاطر این قرارداد صادرات فن آوری هسته ای این کشور آغاز شود.

هدایت این کنسرسیوم بر عهده موسسه تولید برق کره، KEPCO، است که قرار است تا سال 2020 چهار راکتور 1400 مگاواتی را راه اندازی کند.

چهار راکتور اتمی باید تا سال 2020 فعال شده باشد. انتظار می رود تا آن زمان مصرف برق امارات متحده عربی دو برابر شود.

با این که امارات متحده عربی سومین صادر کننده نفت در جهان است، مقام های این کشور می گویند سوخت هسته ای تنها راهی است که آنها می توانند نیاز رو به افزایش برق این کشور را تامین کنند.

"کپکو" گفته است همچنین با ترکیه در حال گفتگو است تا در دریای سیاه دو راکتور هسته ای تاسیس کند.

رویترز گزارش کرده است که آمریکا و امارات متحده عربی پیمان همکاری هسته ای دارند و شرکت وستینگ هاوس الکتریک، از واحدهای موسسه توشیبای ژاپن، در کنسرسیوم کره جنوبی مشارکت دارد.

به گزارش رویترز امارات متحده عربی متعهد شده است به جای تلاش برای غنی سازی اورانیوم، سوخت چهار راکتور هسته ای را از خارج وارد کند.

تاسیسات غنی سازی اورانیوم همچنین ممکن است برای تولید مواد لازم برای ساخت تسلیحات هسته ای استفاده شود و در این باره همواره نگرانی وجود داشته است.

مطالب مرتبط