اوباما خواستار بررسی امنیت هوایی آمریکا شد

Image caption عمر فاروق و مادرش - عمر فاروق متعلق به یک خانواده متمول نیجریه است

به دنبال تلاش روز جمعه یک مرد نیجریه ای برای منفجر کردن هواپیمای مسافربری آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهور این کشور دستور داده تدابیر امنیتی هوایی مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما می خواهد بداند این مرد نیجریه ای چگونه توانسته مواد منفجره را با خود به داخل پرواز آمستردام به دیترویت بیاورد.

عمر فاروق عبدالمطلب تبعه 23 ساله نیجریه متهم است در آستانه فرود یک هواپیمای مسافربری در صدد منفجر کردن ماده ای بوده اما بلافاصله با حمله سایر مسافران و خدمه پرواز روبرو می شود.

روز یکشنبه نیز رفتار مشکوک مسافر دیگری در پرواز شرکت هوایی نورث وست رعب و وحشت ایجاد کرد.

اما اف بی آی می گوید مسافر یاد شده برای مدتی طولانی به دستشویی رفته بوده بوده و این حادثه جدی نبوده است.

پس از حادثه روز جمعه تدابیر امنیتی فرودگاه های آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان تشدید شده است.

سخنگوی کاخ سفید به شبکه ای بی سی گفت سیستم امنیتی آمریکا باید مجددا بررسی شود تا معلوم شود چرا مسئولین فرودگاه به این فرد نیجریه ای که گفته می شود نامش در فهرست افراد مظنون بوده توجه کافی نکرده اند.

دولت آمریکا سه نوع فهرست امنیتی دارد: فهرستی شامل اسامی 550 هزار نفر افراد "کم خطر"، فهرستی شامل نام 18 هزار نفر که "خطر بالاتری" دارند و فهرست 4 هزار نفر از افرادی که حق پرواز ندارند.

عبدالمطلب در نوامبر گذشته در فهرست نخست جای گرفت.

گفته می شود پدر وی با دولت آمریکا تماس گرفته و نسبت به تمایلات افراطی پسرش ابراز نگرانی کرده بود.

او که از کارمندان ارشد بانکی در نیجریه است، ماه گذشته به مقام های آمریکایی گفته بود پسرش نظرات افراطی دارد.

رابرت گیبز گفت آقای اوباما می خواهد بداند سازمان های امنیتی آمریکا چگونه از اطلاعات این فهرستهای پرواز استفاده می کنند.

در فرودگاه های نقاط مختلف جهان بازرسی بدنی از مسافران هوایی افزایش یافته است و در برخی موارد کسی اجازه ندارد در یک ساعت آخر پرواز از صندلی خود در هواپیما بلند شو یا از پتو یا بالش استفاده کند.

برخی از شرکت های هواپیمایی اجازه نمی دهند مسافران پروازهایی که به مقصد آمریکاست از تلفن های هواپیما یا اینترنت استفاده کنند.

فرودگاه شیپهول در آمستردام در حال تحقیق در این باره است که چگونه عمر فاروق عبدالمطلب توانسته بود مواد منفجره را به داخل هواپیما منتقل کند.

منابع آمریکایی تائید کرده اند که در این باره پرونده ای تشکیل شده بود ولی می گویند اطلاعات در حدی نبوده است که متهم را در فهرست "ممنوعیت از پرواز" قرار دهد.

آقای عبدالمطلب در حال حاضر در بیمارستانی در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا تحت درمان است. او در تلاش ناموفق خود برای منفجر کردن هواپیما دچار سوختگی شده است.

یک قاضی فدرال در ایالت میشیگان آقای عبدالمطلب را رسما متهم اعلام کرده است.

مطالب مرتبط