عمر فاروق عبدالمطلب در لیست مظنونین بریتانیا قرار داشت

umar farouk abdulmutallab
Image caption عمر فاروق عبدالمطلب به تلاش برای انفجار هواپیمای مسافربری مسیر هلند به آمریکا، متهم است

وزیر کشور بریتانیا اعلام کرد که نام مرد نیجریه ای که به تلاش برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافربری متهم است، در فهرست مظنونین بریتانیا قرار داشته است.

آلن جانسون، وزیرکشور بریتانیا تایید کرد که عمر فاروق عبدالمطلب برای سازمان های امنیتی این کشور شناخته شده بوده است.

به گفته آقای جانسون، درخواست ویزای عمرفاروق عبدالمطلب درماه می گذشته رد شده و نام او پس از ثبت نام برای تحصیل در یک کالج قلابی، در فهرست مظنونین سازمان امنیت بریتانیا قرار گرفته بود.

پلیس مکان های زیادی را در ارتباط با این دانشجوی سابق یکی ازدانشگاه های لندن، تفتیش کرده است.

عمر فاروق عبدالمطلب تبعه ۲۳ ساله نیجریه متهم است جمعه گذشته هنگام فرود یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه دیترویت آمریکا، قصد منفجر کردن ماده ای را داشته که با دخالت سایر مسافران و خدمه پرواز، موفق به این کار نمی شود.

از سوی دیگر، آقای جانسون تصریح کرد که افرادی که درفهرست مظنونین هستند، نمی توانند به بریتانیا سفر کنند، اما با این حال این افراد می توانند از مسیر بریتانیا به عنوان ترانزیت عبور کنند.

آلن جانسون می گوید که به طور معمول همیشه تبادل اطلاعات امنیتی بین آمریکا و بریتانیا انجام می شود، اما احتیاج است که مشخص شود در این مورد خاص چه اتفاقی افتاده است.

این در حالی است که نام آقای عبدالمطلب از ماه نوامبر گذشته در فهرست مظنونین" کم خطر" دولت آمریکا هم قرار داشته است.

دولت آمریکا سه نوع فهرست امنیتی دارد: فهرستی شامل اسامی ۵۵۰ هزار نفر افراد "کم خطر"، فهرستی شامل نام ۱۸ هزار نفر که "خطر بالاتری" دارند و فهرست ۴ هزار نفر از افرادی که حق پرواز ندارند.

باراک اوباما، ریس جمهور آمریکا دستور بررسی این موضوع که چطور کسی که در فهرست مظنونین قرار داشته، ویزای ورود به آمریکا دریافت کرده را داده است.

پیشتر سخنگوی کاخ سفید به شبکه ای بی سی گفت که سیستم امنیتی آمریکا باید دوباره بررسی شود تا معلوم شود چرا مسئولین فرودگاه به این فرد که گفته می شود نامش در فهرست افراد مظنون بوده توجه کافی نکرده اند.

از سوی دیگر گفته می شود که پدر عمر فاروق عبدالمطلب که از کارمندان ارشد بانکی در نیجریه است، پیش از این و به دنبال قطع ارتباط با پسرش ، درباره دیدگاه های " افراطی " پسرش به مقامات رسمی خارجی و نیجریه ، هشدارداده بود.

آلن جانسون، همچنین گفت که باید ماهیت فعالیت های آقای عبدالمطلب در زمان تحصیل اش در بریتانیا مشخص شود و اینکه چه زمانی او به یک "آدم افراطی" تبدیل شده است.

او سیستم امنیتی فرودگاه های بریتانیا را"بسیار مستحکم " برشمرد و گفت: "ما فرودگاه هایی با سیستم امنیتی بسیار قوی داریم و ۱۳۵میلیون متقاضی ورود به کشورمان را زیرنظر داشتیم."

او به سیستم ویزای بریتانیا که در حال حاضر به شیوه انگشت نگاری بیو متریک است، اشاره کرد.

فرودگاه شیپ هول در آمستردام در حال تحقیق د ر این باره است که چگونه عمر فاروق عبدالمطلب، مرد بیست و سه ساله نیجریه ای توانسته بود مواد منفجره را به داخل هواپیما منتقل کند.

بازجویی از آقای عبدالمطلب در حالی ادامه دارد که او به دلیل سوختگی در هنگام تلاش ناموفق اش برای منفجر کردن خود در بیمارستانی در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا تحت درمان است.

یک قاضی فدرال در ایالت میشیگان آقای عبدالمطلب را رسما متهم اعلام کرده است.

تشدید تدابیر امنیتی در فرودگاه ها، پس از این حادثه سبب تاخیر برنامه پرواز های منتهی به آمریکا و فرودگاه های بریتانیا شده است.

مطالب مرتبط