پوتین: روسیه با طرح دفاع موشکی آمریکا مقابله می کند

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه می گوید طرح آمریکا برای سیستم دفاع موشکی، گفتگوهای دو کشور در باره معاهده جدید کاهش سلاح های هسته ای را با مانع رو به رو کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اوائل سال جاری میلادی گفت طرح سپر موشکی این کشور اجرا نمی شود و طرح جدیدی را برای مقابله با موشک های میان برد به اجرا درخواهد آورد.

این طرح شامل استقرار سیستم دفاع موشکی در دریا خواهد بود.

نخست وزیر روسیه در ولادی وستوک به خبرنگاران گفت سیستم دفاع موشکی آمریکا می تواند موازنه قدرت میان دو کشور را بر هم زند و روسیه برای حفظ چنین موازنه ای باید به تولید سلاح های تهاجمی روی بیاورد.

آقای پوتین گفته است کشورش به اطلاعات بیشتری در مورد سیستم دفاع موشکی آمریکا نیاز دارد و در مقابل آماده است تا به آمریکایی ها اطلاعات بیشتری در باره سیستم های خود بدهد.

آقای اوباما در زمان اعلام انصراف از استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپای شرقی گفته بود این تصمیم، به دلیل مخالفت روسیه نبوده است.

رئیس جمهور آمریکا افزوده بود که اگر این تصمیم سبب شود که روسیه در زمینه مقابله با تهدید موشک های بالیستیکی ایران یا برنامه هسته‌ای این کشور، همکاری موثرتری داشته باشد، به نفع آمریکا خواهد بود.

قرار بود پایگاه های موشکی آمریکا در لهستان و جمهوری چک مستقر شوند و روسیه همواره این طرح را تهدیدی مستقیم علیه منافع خود قلمداد کرده است.

آمریکا در سال 2008 معاهده ای را با لهستان امضاء کرد تا در نزدیکی دریای بالتیک در خاک این کشور موشک های ضد موشک مستقر کند.

بر اساس معاهده ای با جمهوری چک، آمریکا قصد داشت در خاک این کشور نیز یک ایستگاه رادار برپا کند و قرار بود کل این طرح موشکی تا سال 2012 به بهره برداری برسد.

مطالب مرتبط