چین شهروند بریتانیایی را اعدام کرد

اکمل شیخ
Image caption دادگاه چینی اختلال روانی اکمل شیخ را مانع از صدور حکم اعدام ندانست

دولت بریتانیا خبر اجرای حکم اعدام یک شهروند این کشور در چین را تایید و تصمیم دولت چین را محکوم کرده است.

روز سه شنبه، 29 دسامبر (8 دی)، وزارت امور خارجه بریتانیا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دولت چین حکم یک دادگاه این کشور برای اعدام اکمل شیخ، شهروند بریتانیایی را به اجرا گذاشته است.

در این بیانیه، اقدام دولت چین در اجرای حکم اعدام یک شهروند بریتانیایی محکوم دانسته شده است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم در واکنش به این خبر، اعدام اکمل شیخ را "به شدیدترین لحن" محکوم کرده و گفته است که از بی اعتنایی دولت چین به درخواست های متعدد خود او و سایر مقامات و مراجع برای تخفیف این مجازات به شدت متاسف و دلسرد شده است.

در بیانیه آقای براون آمده است که به خصوص بی توجهی مقامات چینی به درخواست انجام معاینات پزشکی برای تایید سلامت روانی اکمل شیخ باعث نگرانی شدید بوده است.

نخست وزیر بریتانیا مراتب تسلیت و همدری شخصی خود را به خانواده و دوستان آقای شیخ ابراز داشته است.

اکمل شیخ، پنجاه و سه ساله که ازدواج کرده و سه فرزند دارد، در سال 2007 به جرم حمل مواد مخدر در شهر ارومغی، مرکز استان سین کیناگ در غرب چین، بازداشت شد

به گفته پلیس محلی، آقای شیخ هنگام دستگیری چمدانی حاوی چهار کیلوگرم هروئین به همراه داشت که مجازات آن در قوانین چین اعدام است.

در مقابل، اکمل شیخ، که به بیماری روانی مبتلاست، مالکیت مواد داخل چمدان را رد کرده و گفته بود که افراد دیگری با استفاده از اختلال حواس او، در صدد قاچاق مواد مخدر از این طریق برآمده بودند.

انتقاد از نحوه محاکمه

با اینهمه، دادگاه چین بیماری آقای شیخ را دلیل کافی برای سلب مسئولیت قضایی از او ندانست و اظهارات این شهروند بریتانیایی در مورد بی اطلاعی از محتوای چمدان را غیرقابل قبول اعلام کرد.

Image caption براون از بی اعتنایی چین به درخواست تخفیف مجازات ابراز تاسف کرده است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در سخنانی در روز سه شنبه گفت که دولت او با مجازات اعدام به هر شکل و در هر کجای دنیا مخالف است و در این مورد به خصوص، بی اعتنایی مقامات چینی به درخواست های مکرر برای رسیدگی به جنبه های مختلف پرونده باعث تاسف عمیق است.

آقای میلیبند نحوه رسیدگی به پرونده اکمل شیخ، به ویژه فقدان تسهیلات ترجمه حرفه ای در جریان محاکمه و فقدان نظر تخصصی در مورد شرایط روانی متهم را هم مورد انتقاد قرار داده و این نواقص را باعث بی اعتباری حکم دادگاه دانسته است.

روز سه شنبه دولت چین با صدور بیانیه ای، از اجرای حکم اعدام اکمل شیخ دفاع کرد و گفت که شواهد مربوط به بیماری روانی این فرد "ناکافی" بوده است.

مقامات چینی صدور حکم اعدام را برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر لازم می دانند.

چین از جمله کشورهایی است که همچنان به صدور و اجرای احکام اعدام برای انواعی از جرایم ادامه می دهد و با جمعیتی بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر، در سال های اخیر بیشترین موارد اجرای حکم اعدام در جهان را گزارش کرده است.

ایران از لحاظ صدور و اجرای احکام اعدام، پس از چین در رده دوم جهان قرار دارد.

به گزارش منابع غربی، اعدام اکمل شیخ نخستین مورد از اعدام شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی در چین در خلال پنجاه سال گذشته بوده است.

مطالب مرتبط