اوباما از سازمان های امنیتی آمریکا انتقاد کرد

اوباما
Image caption باراک اوباما از عملکرد سازمان های اطلاعاتی کشورش انتقاد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید ناکارآمدی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی غیرقابل قبول است.

آقای اوباما که در واکنش به تلاش یک شهروند نیجریه برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافربری صحبت می کرد، گفت ایالات متحده باید از این حادثه درس بگیرد و نقض سیستم های نظارتی و امنیتی را اصلاح کند.

عمر فاروق عبدالمطلب که 23 سال سن دارد، متهم است در روز عید میلاد مسیح سعی داشت یک هواپیمای مسافربری آمریکا با سیصد مسافربر را منفجر کند.

گفته می شود او مواد منفجره را در لباس زیر خود جاسازی کرده بود تا هنگام بازرسی در فرودگاه کشف نشود.

آقای عبدالمطلب از طریق هلند از نیجریه عازم آمریکا بود. او در نزدیکی دیترویت سعی کرد خود را منفجر کند که موفق نشد.

یک شاخه گروه القاعده در یمن مسوولیت این حمله ناموفق را برعهده گرفته است. آقای عبدالمطلب هم گفته که با القاعده در تماس بوده و مواد منفجره را در یمن تحویل گرفته است.

آقای اوباما در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت اطلاعات اولیه از این حادثه هشدار دهنده است.

آقای اوباما گفت: "گزارش شده که پدر فرد متهم در حادثه روز کریسمس به مقام های آمریکا در آفریقا درباره افکار تندرویانه پسرش هشدار داده بود."

او ادامه داد: "وقتی که دولت ما اطلاعاتی را از این تندروی شناخته شده در اختیار دارد و اقدامات لازم انجام نشده، آن گاه این فرد تندرو همراه با مواد منفجره خطرناک سوار هواپیما می شود و (این حادثه) می توانست به قیمت جان سیصدتن تمام شود."

در این حال، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای روز سه شنبه اعلام کرد پدر آقای عبدالمطلب که رئیس سابق یک بانک عمده در نیجریه است، در ماه نوامبر به نمایندگان این سازمان مراجعه کرده و با هشدار درباره افکار پسرش خواستار دریافت کمک برای پیدا کردن او شده است.

در این حال، وزارت خارجه آمریکا روادید کثیر الورود آقای عبدالمطلب را که سال گذشته صادر شده بود را باطل نکرد و او توانست سوار بر یک هواپیمای آمریکایی شود.

مطالب مرتبط