بازنگری طرح مالیات بر کربن در فرانسه

بازنگری طرح مالیات بر کربن در فرانسه

عالی ترین دادگاه فرانسه در حکمی اعلام کرده است طرح جدید مالیاتی که قرار بوده از روز جمعه (31 دسامبر) در مورد تولید کربن در این کشور اعمال شود، به دلیل تناقض با قانون اساسی این کشور باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

این طرح که در جهت پیشبرد سیاست های مقابله با تغییرات اقلیمی از سوی دولت فرانسه پیگیری می شد، به دلیل وجود استثناهای زیاد، با مخالفت شورای قانون اساسی فرانسه روبرو شد. اکنون قرار شده است دولت فرانسه تا ماه آینده میلادی نسخه های جدیدتری از این طرح را با در نظر گرفتن ایرادی که در حکم دادگاه به آن اشاره شده تهیه کند.

با شدت گرفتن نگرانی ها در مورد تاثیرات ناگوار تغییرات اقلیمی بر زندگی بشر، بسیاری از کشورها سیاست هایی را در پیش گرفته اند تا با بالا بردن هزینه فعالیت هایی که به تولید گازهای گلخانه ای منجر می شود، از میزان این تاثیرات منفی کم کنند.

در طرح مورد بحث دولت فرانسه قرار بود مالیاتی بر بنزین، ذغال سنگ و گاز به میزان ۲۵ دلار در ازای انتشار هر تن دی اکسید کربن وضع شود. اما با این وجود دراین طرح موارد زیادی هم به عنوان استثناهای مالیاتی در نظر گرفته شده بود.

به عنوان مثال در طرح دولت فرانسه استفاده از برق شامل این مالیات نمی شود. البته بیشتر برق تولیدی در این کشور از منبع انرژی هسته ای است که در عمل دی اکسید کربن تولید نمی کند.

یکی از دلایل دیگر در مخالفت با طرح مالیات بر کربن دولت فرانسه، وجود تخفیف های مالیاتی برای بعضی از شرکت های بزرگ صنعتی در این کشور بوده است. البته توجیه دولت فرانسه این بوده است که این شرکت ها تا پیش از این در طرح معامله کربن اتحادیه اروپا مشمول پرداخت مالیات بوده اند، و همان طرح گازهای گلخانه ای آنها را محدود کرده است.

به علاوه در صنعت کشاورزی و شیلات هم استثناهایی اعلام شده است.

مخالفت اصلی شورای قانون اساسی فرانسه با این طرح هم از همین استثناهای مالیاتی ناشی شده است. در حکم دادگاه اعلام شده که ۹۰ درصد از گازهای تولید شده در صنایع بزرگ که از منابع غیر فسیلی تولید می شوند در این طرح مستثنی شده اند، و این موضوع بر خلاف اهداف اعلام شده دولت فرانسه برای مقابله با تغییرات اقلیمی است.

حکم شورای قانون اساسی فرانسه قطعا برای دولت این کشور مطلوب نبوده است اما به زودی دولت این کشور پیشنهادهای جدیدی را طرح خواهد کرد که این اشکلات در آن برطرف خواهد شد. به احتمال زیاد با کم شدن موارد استثنا از پرداخت مالیات، مجادله سیاسی جدید در این کشور به راه خواهد افتاد.

مطالب مرتبط