آمریکا از حمله تروریستی تبعه نیجریه باخبر بوده است

عمر فاروق عبدالمطلب
Image caption عمر فاروق عبدالمطلب متهم به تلاش برای انجام عملیات تروریستی شده است

در پی تلاش یک تبعه کشور نیجریه برای انفجار هواپیمایی به مقصد دیترویت در آمریکا، مقامات آمریکایی همچنان مشغول بررسی و تحقیق در مورد دلایل ضعف سیستم امنیتی و اطلاعاتی این کشور هستند.

این مرد که به گفته مقامات آمریکایی پیش از این در فهرست مظنونان تروریسم در آمریکا بوده است موفق به سوار شدن به هواپیمایی به مقصد آمریکا شد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، از دستگاههای امنیتی این کشور خواسته است که تا پنجشنبه (31 دسامبر 2009) نتایج اولیه این تحقیقات به او ارائه شود.

مقامات امنیتی در آمریکا به رسانه های این کشور گفته اند که از ماهها پیش در مورد نقشه حمله تروریستی "یک تبعه نیجریه" به آمریکا با خبر بوده اند.

حتی انتقاد باراک اوباما از ضعف سیستم اطلاعاتی و امنیتی این کشور که بر اثر آن هفته گذشته عمر فاروق عبدالمطلب موفق شد با یکی از هواپیماهای شرکت هوایی Northwest Airlines به آمریکا سفر کند، مانع از انتقادهای فزاینده در داخل آمریکا در مورد نحوه مدیریت او در این موضوع نشده است.

دیک چینی، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا که از منتقدان همیشگی سیاست های باراک اوباما محسوب می شود گفته است شیوه رهبری او در مورد امنیت ملی آمریکا موجب نا امن شدن این کشور شده است.

آقای اوباما همچنین توسط بعضی از سیاستمداران لیبرال آمریکایی هم مورد انتقاد قرار گرفته است که معتقدند سیاست های او در مورد حفظ امنیت ملی این کشور با شکست مواجه شده است.

بعضی از مقامات امنیتی آمریکایی که خواسته اند نام آنها فاش نشود، در گفتگو با رسانه های این کشور اعلام کرده اند که از چند ماه پیش گزارش هایی در مورد آموزش یک تبعه کشور نیجریه در یمن برای انجام عملیات تروریستی در خاک آمریکا را دریافت کرده بودند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای رسما تصدیق کرده است که از سفر آقای عبدالمطلب به یمن و نگرانی های پدر او از رادیکال شدن افکار پسرش در ماه نوامبر با خبر بوده است، اما با این حال او موفق به اخذ ویزای آمریکا و سفر به شهر دیترویت شده است.

در واقع پرزیدنت اوباما مایل است در این گزارش از دلایل ناتوانی و ضعف سیستم اطلاعاتی آمریکا در ربط دادن این اطلاعات به هم باخر شود و چنان که وعده داده قصد دارد این سیستم که به گفته او اکنون قدیمی شده است را دوباره به روز کند.

اگرچه در این میان با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در آمریکا، اکنون بحران امنیتی این کشور در حال تبدیل شدن به بحران سیاسی برای رییس جمهوری آمریکا است.

مطالب مرتبط