حملات انتحاری در عراق چندین کشته و زخمی داد

نقشه الانبار
Image caption استان الانبار از جمله محلهای فعالیت گروهای شورشی بوده است

یک مقام بلند پایه محلی عراق هدف سوء قصد انتحاری قرار گرفته است.

روز چهارشنبه، 30 دسامبر (9 دی)، منابع پلیس شهر رمادی، مرکز استان الانبار، گزارش کردند که مرکز این شهر هدف دو حمله انتحاری قرار گرفته که در اثر آن، دست کم بیست و سه نفر کشته و نزدیک به شصت تن دیگر، از جمله قاسم محمد، استاندار الانبار، زخمی شده اند.

گزارش های قبلی از کشته شدن آقای محمد در این انفجارها حکایت داشت اما معاون استانداری این خبر را تکذیب کرده و گفته است که استاندار در این حادثه زخمی شده است.

اکثر قربانیان این حملات از ماموران پلیس بودند و تعدادی از اعضای شورای محلی و معاون فرمانده پلیس استان در میان کشته شدگان گزارش شده اند.

به گفته پلیس الانبار، این دو انفجار در فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر روی داد و به نظر می رسد که این حملات با هماهنگی قبلی به اجرا گذاشته شد.

در نخستین حمله، راننده یک اتومبیل بمب گذاری شده این خودرو را منفجر کرد و کوتاه مدتی پس از آن، انفجار دیگری در نزدیکی همین محل روی داد.

پس از وقوع انفجار اول، که در نزدیکی ساختمان استانداری روی داد، استاندار الانبار برای نظارت بر عملیات نجات در محل حاضر شد و در همین زمان، انفجار بعدی روی داد که چند نفر را کشت و او را زخمی کرد.

ظاهرا عامل انفجار دوم فردی بود که پیاده به محل نزدیک شد و بمب همراه خود را منفجر کرد.

Image caption تشکیل گروههای بیداری باعث کاهش نا امنی در منطقه شده است

استان الانبار از جمله مراکز فعالیت گروه های سنی مخالف حضور نظامی خارجی در عراق محسوب می شد و در سال های پس از سقوط رژیم صدام حسین شاهد عملیات گسترده شورشیان مسلح بود.

این استان در منطقه ای واقع است که در پی سقوط صدام حسین، به "مثلث سنی نشین" و محل تمرکز عملیات مخالفان دولت مرکزی و نیروهای خارجی مشهور شد.

گفته می شد که بسیاری از اعضای گروه های اسلامگرای وابسته به شبکه القاعده نیز در این محل مستقر بودند و با حمایت مخالفان سنی دولت مرکزی، به سازماندهی و اجرای حملات مسلحانه از جمله بمب گذاری های انتحاری مبادرت می کردند.

با اینهمه، در پی اجرای سیاست دولت آمریکا برای تمرکز قوا بر پاکسازی مناطق فعالیت گروه های تندرو مسلح، این منطقه از سال 2006 شاهد شکل گیری گروه های بیداری برای حفظ امنیت محلی و مقابله با شورشیان اسلامگرای خارجی بوده است.

تشکیل گروه های بیداری، که عمدتا زیر نظر روسای قبایل و ریش سفیدان سنی فعالیت می کنند، عامل کاهش نا امنی در مناطق سنی نشین عراق معرفی شده است.

با اینهمه، در ماه های اخیر، مناطق مختلف عراق شاهد تشدید عملیات بمب گذاری بوده که تلفات سنگینی را هم برجای گذاشته و باعث نگرانی در مورد آغاز موج دیگری از فعالیت مخالفان مسلح دولت مرکزی شده است.

دولت آمریکا در نظر دارد در صورت مناسب بودن شرایط، نیروهای نظامی خود را تا دو سال دیگر از عراق خارج کند و حفظ امنیت این کشور را به طور کامل به نهادهای داخلی بسپارد.

مطالب مرتبط