تردد فلسطینیان در اتوبان بیت المقدس - تل آویو میسر شد

Image caption بخشی از این اتوبان که از کرانه باختری عبور می کند چند سال است که به روی فلسطینیان بسته بوده

دیوان عالی اسرائیل دستور داده است ارتش این کشور اتوبانی را که به روی خودروهای فلسطینیان بسته شده بود، بار دیگر باز کند.

این اتوبان بیت المقدس را به تل آویو متصل می کند و در این مسیر از اراضی اشغالی فلسطینیان در کرانه باختری عبور می کند.

دیوان عالی اسرائیل گفته است ارتش اسرائیل با منع فلسطینیان از تردد در این اتوبان از سال 2002 تاکنون، فراتر از اختیارات خود عمل کرده است.

در اوج دومین قیام (انتفاضه) فلسطینیان و پس از تیراندازی و حمله پیکارجویان فلسطینی به اسرائیلی ها در امتداد اتوبان 433، ارتش اسرائیل بخشی از این اتوبان را که از کرانه باختری می گذرد، به روی فلسطینیان بست.

اتوبان اصلی 32 کیلومتر است که حدود نیمی از آن از اراضی فلسطینی در کرانه باختری عبور می کند.

ارتش اسرائیل با این اقدام عملا باعث شد فلسطینیان نتوانند با خودرو به شش روستای فلسطینی واقع در امتداد این اتوبان دسترسی داشته باشند.

دهها هزار فلسطینی که در این منطقه زندگی می کنند، گفته اند محدودیت هایی که ارتش اسرائیل به اجرا درآورده منجر به رنج و عذاب آنها شده است و آنها را مجبور کرده از جاده های پیچ در پیچ خاکی استفاده کنند.

دیوان عالی اسرائیل در حکم خود آورده است که در اختیارات ارتش اسرائیل نیست که تردد خودروهای فلسطینیان در این اتوبان را برای همیشه محدود کند چون "عملا این اتوبان را به جاده ای صرفا برای تردد اسرائیلی ها تبدیل می کند."

بتانی بل، گزارشگر بی بی سی در رام الله می گوید فلسطینیان همچنین گفته اندجاده فرعی که اسرائیل بعد از بسته شدن این اتوبان روی اراضی غصب شده آنها ساخته، مزیتی برای آنها در بر نداشته است.

اکنون بنا به دستور دیوان عالی اسرائیل، ارتش پنج ماه فرصت دارد روش دیگری را برای حفظ امنیت اسرائیلی هایی که از این اتوبان استفاده می کنند، به کار برد.

دستور دادگاه با استقبال فلسطینیان و همچنین "انجمن حقوق مدنی در اسرائیل" روبرو شده است.

پس از آنکه انتفاضه دوم رو به کاهش گذاشت، فلسطینیان ساکن این منطقه در سال 2007 از مقام های اسرائیلی خواستند که این اتوبان را بار دیگر به روی آنها باز کنند. انجمن حقوق مدنی در اسرائیل از طرف آنها این تقاضا را به دیوان عالی اسرائیل ارائه کرد.

این انجمن گفته امیدوار است تصمیم دیوان عالی اسرائیل باعث شود تفکیک جاده های دیگر در کرانه باختری نیز پایان یابد.

بسیاری معتقدند که دستور دادگاه بزرگترین پیروزی فلسطینینان علیه مقرراتی است که اسرائیل از طریق آنها تلاش داشته است برخی از جاده ها را برای استفاده یهودیان انحصاری کند.

مطالب مرتبط