جشن سال نو میلادی در آسیا، اروپا و آمریکا

new year
Image caption سال نو میلادی در کشورهای آسیایی و اروپایی آغاز شد

با نور افشانی های ویژه سال نو آسیا، اروپا و آمریکا پایان دهه نخست هزاره سوم را جشن گرفتند.

همزمان با غروب آخرین آفتاب در افق شرقی دنیا و عبور عقربه های ساعت از نیمه شب، مراسم آغاز سال نو در برخی پایتخت های دنیا برگزار شد.

رهبران کشورهای جهان اظهار امیدواری کرده اند سال جدید شاهد تنش های کمتری باشند.

کره شمالی در پیام سال جدید خواستار پایان خصومتها با آمریکا شده و نیکلا سرکوزی رئیس جمهور فرانسه نیز گفته است سال گذشته برای همه مملو از دشواری بوده است.

کشورهای جنوب اقیانوس آرام با آتش بازی های فراوان آغاز سال ۲۰۱۰ را جشن گرفتند.

اوکلند در نیوزلند از نخستین شهرهایی بود که آغاز سال نو را با حضور صد ها هزار نفر در اطراف برج بلند این شهر و تقریبا همزمان با سیدنی استرالیا جشن گرفتند.

انفجار ۵ تن مواد محترقه در سیدنی یکی از بزرگترین آتش بازی ها را به راه انداخت و نزدیک به یک و نیم میلیون بازدید کننده را در این بزرگ ترین شهر استرالیا گرد هم آورد.

آتش بازی معروف سیدنی آن قدر طرفدار داشت که برخی از مشتاقان آن از شب گذشته در اطراف "هاربر بریچ" چادر زدند و بسیاری نیز از صبح روز پنجشنبه۳۱ دسامبر در محل حاضر شدند تا این آتش بازی ۱۲ دقیقه ای را از نزدیک مشاهده کنند.

روزنامه مورنینگ هرالد مخارج این آتش بازی را 237 هزار دلار آمریکا برآورد کرده است.

ژاپن به رسم یک سنت قدیمی ورود به سال جدید را با به صدا در آوردن زنگ ها در معابد توکیو جشن گرفت اما در پکن (پایتخت چین) مراسم وِیژه ای برگزار نشد. این شهر خود را برای جشن های سال نو چینی که بر اساس گردش ماه به دور کره زمین محاسبه می شود، آماده می کند.

کمی پایین تر در هنگ کنگ مردم دورهم جمع شدند تا مراسم تحویل سال ۲۰۱۰ را با آتش بازی هایی که از فراز آسمان خراش های مشهور این شهر به آسمان پرتاب می شد، مشاهده کنند.

سرمای منفی ۱۰ درجه زیر صفر روسیه هم مانع از جشن سنتی 120 هزار نفر از مردم مسکو در میدان سرخ این شهر و پیام دمیتری مدودیف رئیس جمهور روسیه نشد.

وی گفت سال گذشته سالی دشوار برای روسیه بوده و از مردم این کشور برای تحمل سخت های تشکر کرد.

در واتیکان پاپ بندیکت که در شب کریسمس مورد حمله قرار گرفت در کلیسای سن پیتر باسیلیکا دوباره حاضر شد.

در کشورهای اروپایی نیز ساعاتی پیش پایتخت های بزرگی مانند برلین، رم، پاریس و لندن مراسم آغاز سال ۲۰۱۰ را جشن گرفتند.

در لندن آتش بازی خیره کننده ای در کنار رودخانه تیمز و چرخ و فلک بزرگ مرکز این شهر موسوم به لاندن آی (چشم لندن) با حضور صدها هزار نفر انجام شد.

جشن بزرگی نیز در پاریس پایتخت فرانسه در کنار برج ایفل که سراسر چراغانی شده بود برگزار شد.

در نیویورک حدود یک میلیون نفر در میدان تایمز این شهر آغاز سال نو را جشن گرفتند. مسئولین پلیس نیویورک با ابراز نگرانی از شرایط امنیتی گفته بودند این شهر هدف شماره یک تروریست هاست.

سفارت آمریکا در اندونزی نسبت به وقوع یک حمله احتمالی تروریستی در بالی هشدار داده است اما مقام های محلی می گویند اطلاعاتی در این زمینه در دست ندارند.

مطالب مرتبط