براون خواستار مذاکرات عاجل بین المللی در باره یمن شد

گوردون براون
Image caption گوردون براون می گوید آمریکا و اتحادیه اروپا برای شرکت در مذاکرات ابراز علاقه کرده اند

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا درخواست کرده که برای بحث در باره نحوه مقابله با پیکارجویی اسلامی در یمن، مذاکرات عاجل بین المللی صورت گیرد.

این درخواست در پی تلاش نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس است که گفته شده یک نیجریه ای که در یمن توسط القاعده تعلیم دیده بود، عامل آن بوده است.

این اجلاس برای اواخر ماه ژانویه برنامه ریزی شده و همزمان با انجام مذاکرات در باره وضعیت افغانستان خواهد بود.

دفتر نخست وزیر بریتانیا می گوید آمریکا و اتحادیه اروپا هم اکنون به شرکت در این مذاکرات شدیدا ابراز علاقه کرده اند.

استخدام پیکارجویان اسلامی برای یمن

در تحولی دیگر، صدها پیکارجوی تازه استخدام شده توسط گروه الشباب که یک گروه اسلامی افراطی سومالیایی است، در موگادیشو پایتخت این کشور راهپیمایی کرده اند.

این پیکارجویان که بسیاری از آنان صورت خود را پوشانده بودند، به زبان عربی شعارهایی می دادند و کامیون های مملو از تسلیحات و سلاح های خودکار در پشت صف آنان در حرکت بود.

در جریان راهپیمایی، سخنرانان قول دادند که پیکارجویان را برای حمایت از اسلامگرایانی که با دولت یمن می جنگند به این کشور اعزام دارند.

نیروهای دولت یمن از مدتی قبل سرگرم جنگ با پیکارجویان القاعده در این کشورند و ماه گذشته به هدف های آنان در مرکز یمن و صنعا حمله کرده و بیش از 60 پیکارجوی اسلامگرا را کشتند.

شاخه القاعده مستقر در یمن ادعا کرده که عامل توطئه نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس بوده است.

گروه الشباب که قول وفاداری به القاعده را داده برای سرنگون کردن دولت متزلزل سومالی که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است می جنگد.

این گروه بخش هایی از مرکز و جنوب سومالی را کنترل می کند و به دفعات به نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده است.

مطالب مرتبط