تعهد اسلامگرایان سومالیایی به اعزام پیکارجو به یمن

پیکارجوی سومالیایی
Image caption اسلامگرایان سومالیایی برای سرنگون کردن دولت این کشور می جنگند

صدها پیکارجوی تازه استخدام شده توسط گروه الشباب که یک گروه اسلامی افراطی سومالیایی است، در موگادیشو پایتخت این کشور راهپیمایی کرده اند.

این پیکارجویان که بسیاری از آنان صورت خود را پوشانده بودند، به زبان عربی شعارهایی می دادند و کامیون های مملو از تسلیحات و سلاح های خودکار در پشت صف آنان در حرکت بود.

در جریان راهپیمایی، سخنرانان قول دادند که پیکارجویان را برای حمایت از اسلامگرایانی که با دولت یمن می جنگند به این کشور اعزام دارند.

شیخ مختار روبو، مشهور به ابو منصور، یکی از رهبران گروه الشباب از نیروهای اسلامگرای یمن خواست که پایگاهی را برای استقرار پیکارجویان سومالیایی آماده کنند.

شیخ مختار گفت: "ما به برادران مسلمان خود در یمن می گوییم که از دریایی که بین ما فاصله انداخته عبور خواهیم کرد و برای جنگ با دشمنان خداوند به آنان ملحق خواهیم شد."

شیخ مختار از جوانان جهان عرب خواست به این جنگ بپیوندند.

نیروهای دولت یمن از مدتی قبل سرگرم جنگ با پیکارجویان القاعده در این کشورند و ماه گذشته به هدف های آنان در مرکز یمن و صنعا حمله کرده و بیش از 60 پیکارجوی اسلامگرا را کشتند.

شاخه القاعده مستقر در یمن ادعا کرده که عامل توطئه نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس بوده است.

گروه الشباب که قول وفاداری به القاعده را داده برای سرنگون کردن دولت متزلزل سومالی که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است می جنگد.

این گروه بخش هایی از مرکز و جنوب سومالی را کنترل می کند و به دفعات به نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده است.

مطالب مرتبط