اوباما طرح انفجار هواپیما در آمریکا را به القاعده نسبت داد

باراک اوباما
Image caption مقامات آمریکایی تا بحال رسما گروه القاعده را در مورد طرح انفجار هواپیمایی که از آمستردام در هلند به دیترویت در آمریکا حرکت می کرد، متهم نکرده بودند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار یکی از شاخه های گروه القاعده را مسئول طرح انفجار بمب در یک هواپیمای مسافربری آمریکایی در روز کریسمس دانست.

آقای اوباما گفت که به نظر می رسد شاخه ای از گروه القاعده که در یمن مستقر است، عمر فاروق عبدالمطلب، جوان ۲۳ ساله اهل نیجریه را برای انجام این حمله آموزش داده و مسلح کرده است.

گروه القاعده هفته گذشته بیانیه ای در یک سایت اینترنتی منتشر کرد و در آن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

باراک اوباما چند روز پیش از وجود نقص هایی در سیستم امنیتی آمریکا که منجر به اجازه ورود آقای عبدالمطلب به خاک آمریکا شده بود انتقاد کرد. این در حالی است که نام عمر فاروق عبدالمطلب از ماه ها پیش در فهرست مظنونان به تروریسم آمریکا وجود داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه دوم ژانویه ۲۰۱۰ در نطق هفتگی خود که از رادیو و تلویزیون پخش شد، اعلام کرد که جزئیات بیشتری در مورد این طرح تررویستی در حال آشکار شدن است.

مقامات آمریکایی پیش از این گروه القاعده را رسما در مورد طرح انفجار هواپیمایی که از آمستردام در هلند به دیترویت در آمریکا پرواز می کرد، متهم نکرده بودند.

جمهوریخواهان در آمریکا باراک اوباما را متهم کرده اند که برای جلوگیری از حملات تروریستی در خاک آمریکا به اندازه کافی تلاش نمی کند.

حتی برخی از نمایندگان حزب دموکرات هم از روندهای اطاعاتی موجود در سیستم امنیتی آمریکا انتقاد کرده اند.

باراک اوباما که هفته گذشته دستور داده بود نقص های موجود در سیستم امنیتی آمریکا در دو گزارش جداگانه مورد بررسی قرار گیرد، در نطق هفتگی خود از تمهیدات دولت برای بهبود امنیت در آمریکا خبر داد.

او گفت که این تمهیدات شامل خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق، افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و تمرکز بر گروه های شبه نظامی در یمن می شود.

عمر فاروق عبدالمطلب تبعه ۲۳ ساله نیجریه متهم است جمعه گذشته هنگام فرود یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه دیترویت آمریکا، قصد منفجر کردن ماده ای را داشت که با دخالت سایر مسافران و خدمه پرواز، موفق به این کار نشد.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته ضمن ابراز نگرانی در مورد تبدیل شدن یمن به محل پرورش ترویست ها، درخواست کرده بود که برای بحث درباره نحوه مقابله با پیکارجویی اسلامی در یمن، مذاکرات عاجل بین المللی صورت گیرد.

مطالب مرتبط