مقابله یمن با رخنه پیکارجویان اسلامگرای خارجی به کشور

پیکارجوی سومالیایی
Image caption اسلامگرایان سومالیایی برای سرنگون کردن دولت این کشور می جنگند

یمن می گوید رخنه پیکارجویان اسلامگرای خارجی به این کشور را بهیچوجه تحمل نخواهد کرد.

وزیر خارجه یمن گفت دولت یمن با هرگونه تلاشی برای لطمه زدن به ثبات و امنیت کشور مقابله خواهد کرد.

اعلام این موضوع در واکنش به اظهارات الشباب، یک گروه اسلامی افراطی سومالیایی است که روز گذشته یکم ژانویه، درموگادیشو پایتخت سومالی گفته بود پیکارجویان اسلامگرا را برای حمایت از اسلامگرایانی که با دولت یمن می جنگند به این کشور خواهد فرستاد.

شیخ مختار روبو، مشهور به ابو منصور، یکی از رهبران گروه سومالیایی الشباب از نیروهای اسلامگرای یمن خواسته بود پایگاهی را برای استقرار پیکارجویان سومالیایی آماده کنند و از جوانان جهان عرب خواسته بود به این جنگ بپیوندند.

سخنان شیخ مختار در جریان راهپیمایی صدها پیکارجوی تازه استخدام شده توسط گروه الشباب در موگادیشو بود.

این پیکارجویان که بسیاری از آنان صورت خود را پوشانده بودند، به زبان عربی شعارهایی می دادند و کامیون های مملو از تسلیحات و سلاح های خودکار در پشت صف آنان در حرکت بود.

نیروهای دولت یمن از مدتی قبل سرگرم جنگ با پیکارجویان القاعده در این کشورند و ماه گذشته به هدف های آنان در مرکز یمن و صنعا حمله کرده و بیش از 60 پیکارجوی اسلامگرا را کشتند.

پیشتر، شاخه القاعده مستقر در یمن ادعا کرده بود که عامل توطئه نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای آمریکایی در روز کریسمس بوده است.

اکنون باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای اولین بار گفته است که یک گروه وابسته به القاعده عامل این توطئه بوده و عمر فاروق عبدالمطلب، که یک جوان نیجریه ای است برای انجام این حمله ناموفق در یمن تعلیم دیده بود.

گروه الشباب که قول وفاداری به القاعده را داده برای سرنگون کردن دولت متزلزل سومالی که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است می جنگد.

این گروه بخش هایی از مرکز و جنوب سومالی را کنترل می کند و به دفعات به نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده است.

مطالب مرتبط