مذاکرات فرمانده ارشد آمریکایی در یمن

درگیری ها در یمن
Image caption دولت یمن همزمان در چند جبهه در حال نبرد با شورشیان و شبه نظامیان است

با افزایش درگیری ها در یمن فرمانده عملیات آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی برای ملاقات با مقام های یمنی به صنعا رفته است.

به گزارش مقام ها و رسانه های محلی ژنرال دیوید پتریوس در دیدار با رئیس جمهور یمن خبر از افزایش حمایت های واشنگتن از جنگ نیروهای یمنی با شبه نظامیان القاعده داده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شبه نظامیان مستقر در یمن را متهم به برنامه ریزی عملیات نافرجام هفته پیش برای انفجار یک هواپیمای مسافربری به مقصد دیترویت کرد.

دولت یمن گفته است نیروهای بیشتری برای مبارزه با القاعده به شرق این کشور اعزام کرده است.

مقام ها و رسانه های یمنی که ملاقات ژنرال پتریوس و علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن را اعلام و گزارش کرده اند جزئیات این دیدار را هنوز منتشر نکرده اند.

هفته پیش گروه "القاعده در شبه جزیره عربستان" که در یمن مستقر است گفت مسئولیت آموزش عمر فاروق عبد المطلب را که متهم به عملیات نافرجام تروریستی در هواپیمای یاد شده است بر عهده گرفته است.

عبدالمطلب متهم است بدنبال انفجار پرواز روز کریسمس آمستردام به دیترویت بود که با مقابله مسافرین روبرو شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های امنیتی یمن گزارش کرده است نیروهای بیشتری برای یافتن مخفی گاه های اعضای القاعده به شرق این کشور اعزام شده اند.

در همین حال باراک اوباما روز شنبه در پیام هفتگی خود اظهار داشت جزئیات طرح عمر فاروق عبدالمطلب به تدریج روشن تر می شود.

او برای نخستین بار یکی از شاخه های گروه القاعده را مسئول طرح انفجار بمب در هواپیمای مسافربری آمریکایی در روز کریسمس دانست.

آقای اوباما گفت همکاری های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا با یمن برای مقابله با القاعده تقویت می شود.

به گفته تحلیلگران، یمن خواهان دریافت کمک از آمریکاست اما علاوه بر تجهیزات نظامی خواستار کمک های اقتصادی نیز هست.

این کشور با دشواری های زیادی روبروست: افزایش سریع فقر، کاهش منابع آب و احتمال پایان یافتن تنها منبع درآمد این کشور یعنی نفت.

علاوه بر این، دولت یمن همزمان در چند جبهه در نبرد با شورشیان داخلی و شبه نظامیان القاعده است.

به گفته تحلیلگران با وجود عدم محبوبیت حکومت یمن، دولت آمریکا راه چندانی جز همکاری با رئیس جمهور این کشور برای مقابله با اعضای القاعده ندارد.

مطالب مرتبط